Her sene yazın gelmesi ile birlikte uzun zamandır görmediğimiz bir dostu kucaklama sevinci ile güneşi karşılar ve kendimizi güneşe teslim ederiz.


trans - Güneş ile ilgili gerçekler

trans - Güneş ile ilgili gerçekler
Bütün kış hasret olduğumuz sıcaklığa kavuşurken cildimize neler yaptığımızı düşünmeyiz. Güneş, en eski dostumuz, en önemli enerji kaynağımızdır ama aynı zamanda da evrensel düşmanımızdır. Bu gün cildimizi çarpan bir güneş ışığı yarın oluşacak kırışığın veya cilt kanserinin sebebi olabilir.

Unutmayın, zamansız yaşlanmanın %90 sebebi olarak güneş cildin bir numaralı düşmanıdır. Güneşlenme veya uzun süreli güneşe maruz kalma sonucu cilde gerginliğini, elastikiyetini ve nemini veren kollajen, elastin ve hiyaluronik asidin çözülmesi sonucu ince ve derin çizgiler oluşur, cilt elastikiyetini kaybeder. Aynı zamanda cilde rengini veren melanin miktarındaki değişimler sonucunda ciltte kahverengi lekeler oluşur ve cilt yer yer ton farklılıklarına rastlanan sağlıksız bir görünüm alır. Kılcal damar çatlamaları, kızarıklık ve hassasiyet de güneş zararları içerisindedir. Bunların arsında en kötüsü, tetiklenen serbest radikallerin hücreye saldırıları sonucu hücre DNA’sında yarattıkları değişim sonucunda cilt kanseri oluşmasıdır.

Güneşin bütün bu zararları düşünüldüğünde sağlıklı bronzluk diye bir şey düşünülemez.

Tüm bunlara karşı nasıl bir güneş koruyucusu seçmeliyiz?
Güneş koruyucusunun çok amaçlı olmasına dikkat edilmeli ve güneş ürünlerinde blok olanları tercih edilmelidir. Bloklar UVB ışınlarını %93 civarında engeller. Aynı zamanda güneş ürününün UVA’yı (yaşlanmaya sebep olan ışın) belli oranda engellemesi gerekir. Seçilecek güneş koruyucusunun cilt yapısına uygun olması çok önemlidir. Ürünün güneşin diğer zararlarını da engelleyen cilt bakım kalitesinde bir ürün olması çok önemlidir. Güneş koruyucu aynı zamanda cildi nemlendirmeli, rahatlatmalı, kızarıklığa karşı cildi korumalıdır. Güneşte kalınan süre içinde ortaya çıkan serbest radikal bombardımanına karşı antioksidan özelliğe sahip, zamansız yaşlanmayı azaltmaya yardımcı olan ürünler tercih edilmelidir. Antioksidan içerikler arasında yeşil çay, üzüm çekirdeği, meyankökü, Vitamin A,E,C, Gingko Biloba ve cildi sakinleştiren kızarıklığı azaltıcı maddeler arasında yeşil çay, lavanta, Aloe Vera sayılabilir.

Dermalogica, güneş koruyucularında antioksidan vitaminlerin öneminin bilinci ile yeni bir sistem geliştirdi : UV Akıllı Kapsül Teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde koruyucular içindeki antioksidan özellikli vitaminler, onlara en çok ihtiyaç duyulan ana kadar saklanıp, UV ışınlarına maruz kaldıklarında cilt yüzeyinde aktif hale geliyorlar. Bu güçlü teknolojik alt yapı sayesinde nazik ve hafif yapılı olarak geliştirilen Dermalogica Yeni Güneş Savunma Sistemi ürünleri, farklı cilt durumlarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirilmiştir. Cildinizin ihtiyaçlarına uygun yeni ürünler gün ışığı korumasına sahip olmak için gündüzleri nemlendirici yerine kullanılıyor.


Güneş ürünleri, fiziksel ve kimyasal olarak iki kategoriye ayrılır. Fiziksel olanlar titanyum dioksit, demir oksit, çinko oksit gibi doğal filtrelerle güneş ışınlarını geri yansıtarak cildi korurlar. Daha hassas ve özellikle kimyasallara tepki gösteren ciltlerde ve çocuklarda kullanımları tavsiye edilir. Kimyasal güneş filtreleri güneş ışınlarını emerek enerjiye çevirir ve vücuttan ısı olarak atılmasını sağlar. Böylelikle zararlı ışınlardan cildi korurlar. Yine ürünler, suya dayanıklı ve su geçirmez olarak ikiye ayrılır. Suya dayanıklı ürünler suda 40 dk. akmazken, su geçirmez ürünler suya 80 dk. dayanır.

Dermalogica yeni gün ışığından korunma sistemi ürünleri ;
Oil Free Matte Block SPF20, fazla yağ salgılaması olan ve sivilce oluşumuna yatkın ciltler için önerilir. Fiziksel ve kimyasal güneş koruyucuları, UVA ve UVB ışınlarına karşı optimum savunma sağlar. Mikro sünger teknolojisi, yağı emip kontrol ederek gün boyu parlamayı engeller ve mat bir görünüm sağlamaya yardımcı oluyor.

Super Sensitive FaceBlock SPF30, hassas ciltler için.
Kimyasal koruma bileşeni içermeyen, nemlendirme özellikli fiziksel koruyucudur. Kimyasal güneş koruyucularına hassasiyet gösteren ciltler için idealdir. Doğal mineral UV blokları Titanyum Dioksit ve Çinko oksit renk vermeden UV koruması sağlıyor.

Extra Rich FaceBlock SPF30, kronik kuru ve zamansız yaşlanma belirtisi gösteren ciltler için öneriliyor. Ultra yumuşatıcı, besleyici ve nemlendirme özelliği ile eşsiz güneş koruması bir formülde birleştirilmiştir. Güçlü peptitler ile zenginleştirilmiştir.

MultiVitamin BodyBlock SPF20, tüm ciltlere, özellikle zamansız yaşlanma belirtisi gösteren ciltlere önerilir. Yoğun besleyici özelliğe sahip vücut güneş koruyucusu, zararlı UVA ve UVB ışınlarını engellerken zamansız yaşlanmaya karşı korur .Hiyaluronik Asit ile anında nemlendirme sağlarken cilt yüzeyinde yağlılık hissi uyandırmadan kadifemsi bir yumuşaklık oluşturur. Cildi rahatlatıp yumuşatan Shea Butter ve Çuha Çiçeği Yağı ile kuruluğunu azaltır.

WaterBlock Solar Spray SPF30, tüm cilt tipleri için önerilir.
Suya karşı çok dayanıklı formülü (80 dakikaya kadar), sportif aktiviteler ve su ile temas sırasında SPF korumasını kaybetmediği için dış mekan tutkunları için idealdir. Kullanımı kolay, sprey formülü çabucak emilerek UVA ve UVB ışınlarının zararlarına karşı tüm vücutta bir kalkan oluşturur.

Sonuç olarak ürün seçerken cilt yapısı, hassasiyet, suya dayanıklılık ve içerikte bulunması tercih edilen diğer aktif maddeler göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

Günümüzde daha iyi bir cilde sahip olmanın birinci şartı yaz kış her sabah güneş ile temas eden bölgelerde güneş filtreli bir ürün kullanılmasıdır.

Başka nelere dikkat edelim ? GiY, SÜR, TAK

GİY: Güneşin yoğun olduğu dönemlerde özellikle koton ve açık renk giysiler giymeyi tercih edin. Daha yoğun korunmaya ihtiyacınız varsa güneş filtreli yani SPF faktörlü giysiler bulabilirsiniz. Özellikle çocukları bu şekilde koruyabilirsiniz.

SÜR: Dışarı çıkmadan 20 dk. önce güneş ile temas edebilecek her bölgeye SPF faktörlü bir ürün sürün. Ürünün üstünde belirtilen faktör sayısı kadar koruma sağlaması tamamen kullanım miktarına bağlıdır. Aşağı yukarı bir tatlı kaşığı koruyucu yüz için yeterli miktardır. Yeterli miktarı belirlemek için ben, yeterli olduğunu düşündüğünüz miktarın 3 mislini kullanılmasını tavsiye ediyorum. Korumanın devamı için güneşlenirken gün içinde ve suya girdikten sonra ürünü yenileyin.

TAK: Korumayı şapka ve güneş gözlüğü takarak arttırın. Güneş gözlüğü camlarının iyi filtrelere sahip olması ve gözlük çerçevesinin büyük olmasına dikkat edilmeli. Güneş gözlüğü, gözleri ileride olabilecek katarağa karşı korurken göz çevresinde kırışıklık oluşmasını engeller. Şapkanın büyük kenarlı olanı daha makbuldür. Yine şapkayı sadece plajda, havuzda değil her gün kullanmak gerekir.