Annals of Family Medicine isimli dergide yer alan çalışmada, müsküloskeletal (hem kas dokusu hem de iskelet sistemiyle ilgili) problemler gibi hastalıklar normal kilolu çocuklarda daha az görülürken, kilolu çocuklarda bu sorunlar daha sık ortaya çıkıyor. Erasmus Üniversitesi Medikal Merkez'deki araştırmacılar, yetişkinlerde aşırı kilolu ve obez olmanın özellikle bacaklarda ve ayaklarda müsküloskeletal problemlerin görülmesine katkıda bulunduğunu bildiklerini belirterek, fazla kilonun çocukların kas ve kemiklerini nasıl etkilediği konusunda daha az bilgi sahibi olduklarını söylediler.
Hollanda'da yaşayan, yaşları 2-17 arasında olan 2 bin 459 çocuğu inceleyen araştırmacılar, 2-11 yaşları arasındaki normal kilolu çocukların yüzde 7'sinde müsküloskeletal problemler görülürken, aşırı kilolu ya da obez çocukların yüzde 11'inde bu sorunlar tespit edildi.
Aynı şekilde, yaşları 12-17 arasında olan normal kilolu çocukların yaklaşık yüzde 38'i bu tür problemlerle karşılaşırken, aşırı kilolu ve obez çocukların hemen hemen yüzde 51'inde kemik ve kas ağrısı görüldü. Yine aynı yaş grubundaki, aşırı kilolu ve obez çocukların, kas ve kemik ağrıları nedeniyle normal kilolu çocuklara göre 2 kat daha fazla doktora gittikleri belirlend