Bilim adamları, AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün yeni bir türünü keşfettiklerini söylüyor.

Bu yöndeki haber, Nature Medicine dergisinin son sayısında yer aldı. Bilim adamlarına göre yeni virüs, Paris'te yaşayan 62 yaşındaki Kamerunlu bir kadına, bir gorilden geçmiş görünüyor.
Oysa HIV virüsünün daha önceki üç türünün kaynağı, şempanzelerdi.
Manchester Üniversitesi'nden Doktor David Robertson, son HIV virüsünün bulunduğu projeyi yürüten araştırmacılardan "Çalışmamız, RHIV-1 virüsünün, insanlara sadece şempanzelerden değil, gorillerden de geçtiğini gösteriyor. Gerçi bu halen sadece tek bir vaka. O nedenle de burada önemli olan, diğer vakaları izlemek." dedi.
Doktor David Robertson, bulduklarının HIV virüsünün yeni bir türü olmasına karşın, mevcut ilaçların hastalığın olumsuz etkileriyle mücadeleye yardımcı olabileceğini belirtiyor.
Robertson, "Sahip olduğumuz ilaçların bu tip bir virüse karşı etkili olmaması, bir gün aşı geliştirmeyi başarmamız halinde, bu aşının işe yaramaması ve bulduğumuz son virüsün, karşımıza şu ana kadar yüzleşmediğimiz yeni sorunlar çıkarması. Bence tüm bunlara inanmamız için bir neden yok. " diye konuştu.
AIDS hastalığı bilim adamlarınca ilk kez 1980'li yıllarda keşfedilmişti.
Ancak hastalığın insanlarda ilk kez 20. yüzyıl başında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görüldüğü sanılıyor.
Hastalık muhtemelen insanlara, avlanan hayvanlarla temas sonrası geçti. Dünyada halen yaklaşık 33 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı sanılıyor.
AIDS hastalığı ise şu ana kadar yaklaşık 25 milyon kişinin de ölümüne neden oldu.
Hastalık tedavi edilemese de, çeşitli ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor.