Dilara Koçak

Beslenme önerilerini uygularken ne işe yarayacağını bilmek ve faydasına inanmak kalıcı bir davranış değişikliği için önemlidir. Bireyler neyi neden yaptıklarını anladıklarında ve inandıklarında başarılı oluyorlar. Daha iyi beslenmeyi istiyorsanız anlamaya çalışmak başarı için doğru yoldur. Doktorunuz, diyetisyeniniz, anneniz veya eşiniz için değil siz istediğiniz için değişim gerçekleşir. Aşağıda yedi basit, ama kolay değişim yolu var. Sadece birini uygulamaya almak dahi işe yarayacaktır...

Ne? Neden?
* Yiyeceklerinizi çeşitlendirmek sağlıklı olmak için ihtiyacınız olabilecek enerji, protein, vitamin, mineral ve lifleri almanızı sağlar.
* Sağlıklı bir kiloda kalmak, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, belirli kanser çeşitleri, kriz ve çeşitli diyabet türlerine yakalanma şansınızı azaltır.
* Yağ, doymuş yağ ve kolesterolü düşük bir diyet seçerseniz kalp krizi ve çeşitli kanserlere yakalanma riskiniz azalır. Yağ, aynı miktardaki bir karbonhidrat ve proteinin iki katı kaloriye sahiptir, bu yüzden yağ oranı düşük bir diyet sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olur.
* Çeşitli sebze, meyve ve hububatlar içeren bir diyet; vitamin, mineral, lif ve kompleks karbonhidratları almanızı sağlar. Bunlar diyet yağları oranı düşük yiyecekler olduğu için yağ alımınızı düşürmenize yardımcı olur.
* Şekeri dikkatli kullanın, şeker miktarı yüksek bir diyet çok fazla kalori içerir ve vücudunuzun sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayamayabilir. Ayrıca çok fazla şeker diş çürümesine de neden olabilir.
* Tuzu dikkatli kullanırsanız, sodyum miktarı düşük bir diyet ile yüksek tansiyona yakalanma riskiniz azalır.
* Kilo vermek için yiyecekleri yasaklamayın. Bu gibi bir yaklaşım başarısızlığa mahkumdur. Eğer cheesecake seviyorsanız, ama bunun yasak olduğunu düşünüyorsanız bir süre sonra onu yiyecek ve sonra da kendinizi suçlu hissedeceksinizdir. Bu sizin üzerinizdeki baskıyı daha da artıracaktır. Eğer ilk ısırığın sizi baştan çıkaracağını ve sonunda bütün keki yiyeceğinizi düşünüyorsanız, küçücük bir parçayla doyabileceğinizi bildiğiniz için kendi kendinize tuzak kuruyorsunuz.

OKUR MEKTUPLARI
Saçınızı da doğru besleyin
Saçlarım çok fazla dökülüyor beslenmemde ne eksik olabilir?
Saç dökülmeleri birçok faktörle ilgili olabilir. Stres veya ciddi bir beslenme eksikliği de bu dökülmelerin kaynağı olabilir. Beslenme yönünden bakıldığında saç kaybıyla ilgili olabilecek besin öğelerinden demir, B vitaminleri, C vitamini, çinko ve biotin akla gelir. Birçok saç koruyucu destek ürün bu maddeleri içerir.
Saçınızı iyi beslediğinizden emin olmak için kaliteli protein alımı da önemlidir. Balık, yağsız kırmızı et, yumurta ve tavuk iyi proteinlerdir. Kabuklu deniz ürünleri, yumurta, etler, tam buğday ürünleri ve yağlı tohumlar çinko açısından önemlidir. Pantotenic asit yani B5 vitamini de saç sağlığı için önemlidir, günlük 15 mg çinko, 50 mg vitamin B5 sağlıklı saç için önerilen desteklerdir.
Saç için biotin de önemlidir; süt, yumurta, domates, greyfurt, badem, marul ve karnabaharda bulunur. Ancak saç dökülmesiyle birlikte kuru cilt, halsizlik, yorgunluk ve isteksizlikler varsa tiroid bezi ile ilgili olarak da hekime başvurulmalıdır. Bazen saç dökülmesi farklı hastalıkların habercisi olabilir.
Saçlarım çok kuru beslenme ile ilgili olabilir mi?
Vücudunuz akıllı hareket eder, hayatı devam ettirmek üzere programını ayarlar ve tüm organlar için gerekli besin öğelerini dengelemek ister. Kuruyan saçlar için esansiyel yağ asitleri açısından beslenmenizi gözden geçirmekte fayda var. Bitkisel yağlar ve yağlı tohumlar sizin için iyi olabilir, aynı şekilde yağlı balıklar da haftada 2 -3 kez beslenmenizde olmalıdır. Salatalarınıza biraz ayçekirdeği eklemek, her gün 10 -15 badem veya fındık veya 4 -5 ceviz tüketmek de iyi yağlar için kolay çözümler olacaktır. Beslenmenizde yeteri kadar omega 3 (haftada 2 balık + her gün 3 - 4 adet ceviz) tüketemiyorsanız, destek ürün olarak takviye de alabilirsiniz.