Nöroloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Neyal, yaptığı açıklamada, uyku hijyeninin nasıl daha iyi hale getirilebileceği konusunda uyarılarda bulundu. "Yatma vaktinde uykulu hissetmiyorsanız, başka bir şey yapın. Kitap okuyun, hafif bir müzik dinleyin veya bir dergiye bakın. Rahatlatıcı bir şeyler bulun, ancak uyarıcı etkisi olmasın. Aklınızdan uyku ile endişelenme fikrini atın. Bu sizin vücudunuzun rahatlamasını sağlayacak ve düşüncelerinizi dağıtacaktır. Kendinizi uykulu hissetmeden yatağa gitmeyin" diyen Neyal, şöyle devam etti:


YATAĞA GERİ DÖNÜN
"Eğer 20 dakika sonra uykuya dalamadıysanız, yataktan çıkın. Sizin rahatlamanızı sağlayacak başka bir şeyler bulun. Eğer mümkünse başka bir odaya geçin. Yatak odanız uyumak için gittiğiniz yer olmalı. Canınız sıkıldığında gittiğiniz yer olmamalı. Tekrar uykulu hissettiğinizde yatağa geri dönün. Her gece yatağa gitmeden önce sizin rahatlamanızı sağlayacak meşguliyetlere başlayın. Ilık banyo, hafif atıştırma veya bir kaç dakika okuma olabilir. Her sabah aynı saatte kalkın.

Bunu tatillerde ve hafta sonlarında da yapın. Düzenli olarak tüm gece uykusuna sahip olmaya çalışın. Sizi gün içinde iyi dinlenmiş hissetmenizi sağlayacak yetecek süre uyuyun."

FAZLA ŞEKERŞLEME YAPMAYIN
Şekerleme yapmaktan kaçınılması uyarısında bulunan Neyal, mutlaka şekerleme yapmak zorunda kalındığında ise bir saatten fazla şekerleme yapılmaması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

"Öğleden sonra saat 15.00'den sonra kesinlikle şekerleme yapmayın. Düzenli bir programı takip edin. Yemek, ilaçlar, ev işleri ve diğer aktivitelerin düzenli olması vücut saatinin düzgün olarak çalışmasına yardımcı olur. Yatağınızı sadece uyku ve cinsel aktivite amacıyla kullanın. Öğle yemeğinden sonra kafein almayın. Yatak vaktinizden 6 saat öncesinde bira, bir bardak şarap veya diğer alkollü içeceklerden kaçının.

Yatma vakti öncesinde sigara içmeyin. Yatağa aç girmeyin, ancak yatma vaktine yakın saatlerde ağır yemek de yemeyin. Uyku haplarından kaçının veya dikkatli kullanın. Endişelenmenize yol açan nedenlerle gün içinde ilgilenin. Yatak odanızı sessiz, karanlık ve hafif soğuk duruma getirin. Bunu hatırlamanın kolay yolu size bir mağarayı andırmalıdır."