- Az beslenmek kilo verdirir.
Kaybedilen kilonun istenildiği gibi yağ mı yoksa kas ve su kaybı mı olduğu çok önemlidir. Doğru kilo kaybını sağlayabilmek için kişinin günlük alması gereken gıdaları mutlaka tüketmesi gerekir. Az beslenmek, kilo kaybı için bir çözüm yöntemi değildir.

- Zengin kahvaltı ile güne başlayın.
Doğru. Ancak kalori yönünden dengeli ve kişinin gereksinimlerini karşılayacak içeriği olan bir kahvaltı ile güne başlanılması çok önemlidir.

- Her tür hareket ve spor yapmak mutlaka kilo verdirir .
Her tür hareket ve spor enerji harcanması için bir yöntemdir. Ancak gün içerisinde aldığınız kalori miktarı harcağınız kalori miktarından fazlaysa kilo kaybı sağlanamaz.

- Seks spor gibidir; kalori yakar zayıflamanızı sağlar.
Doğru. Ancak sanıldığı kadar fazla değil.

- Çay,vücutta su tutumuna neden olur.
Yanlış. Koyu olmayan bir çay; gıdaların besin değerlerinde kayba neden olmaz.

- Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemek zayıflatır.
Yanlış. Sauna ile sadece vücuttan su kaybı olur.

HER DİYET SİZE UYAR MI?
Kısa vadeli düşünmek
Kilo vermede başarılı olmanın tek yolu, bunu, hayat tarzınızda yapacağınız bir değişiklik olarak görmektir. Kısa dönem boyunca aç kalmayı diyet olarak algılayanların elde edeceği tek şey, kısa zamanda diyeti bırakmak olacaktır. Çünkü zor gelecektir. Bu sebeple de sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamak en iyisidir. Çoğu diyetisyen, kadınların, günde 1.300-1.500 kalori alması gerektiğini belirtiyor. Eğer bin kalori ya da bin kalorinin altı bir diyet uygulamaya kalkarsanız, sürekli aç kalmaktan ötürü o diyeti bırakmanız gerekebilir. Üstelik dengeli bir diyetle pek çok farklı besinden de faydalanabilirsiniz.

Ünlü diyetleri
Diyet kişiye yöneliktir. Ünlülerin yaptığı çoğu diyet, belli bir besin ya da besin grubunu programın dışında tutmaya yöneliktir. Bu nedenle, bu tip diyetlere bağlı kalınması ve sonuç alınması zordur. Bunun yerine hem karbonhidrat, hem de protein içeren az yağlı bir diyet tercih edilmeli. Size yazılan diyet programı ile ailenizden başka biri kilo alabilir. Başkasının diyet programını uygulamayın ya da sizin diyet programınızı başkasına tavsiye etmeyin.