Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, domuz gribine karşı yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.
RSHM olarak mevsimsel grip için 14 ilde sürveyans (takip) sistemi yürüttüklerini belirten Ertek, 9 ildeki vakaların kendi merkezlerinde, diğer illerdekilerin ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarında izlendiğini söyledi.
2005'de görülen kuş gribi vakalarının ardından alt yapıyı geliştirdiklerini, influenza virüsüyle ilgili tüm analizleri yapabilecek kapasiteye sahip olduklarını anlatan Ertek, bu virüsün türünü, direncini, genetik değişiklik geçirip geçirmediğini izleyebildiklerini belirtti.
Ertek, dünyada ve ülkede domuz gribi vakalarının ortaya çıkmasından sonra da buna yönelik çalışma yürüttüklerini kaydetti.
Mayıstan bu yana ülkede görülen domuz gribi vakasının 322 olduğunu, RSHM'de 700'ün, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarında ise binin üzerinde örnek incelendiğini ifade eden Ertek, bugüne kadar incelenen örnek sayısının her iki laboratuvarın kapasitesinin de altında olduğunu söyledi.
İnfluenza mevsimi yaşanması nedeniyle Güney Yarımküre'de yüzbinlerce vaka ortaya çıktığını, hatta 9-10 bin hastanın görüldüğü ülkeler bulunduğunu belirten Ertek, şunları kaydetti:
''Bizde de grip sezonu sonbaharda başlayacak. Bu dönemde H1N1 pandemik influenzanın artması bekleniyor. Buna yönelik olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz. RSHM'nin kapasitesi yılda 3-4 bin örneğe bakmak için yeterli. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi de yılda 2 bin örneğe bakabilecek kapasitede. Hem ulaşım kolaylığı, hem de kapasitenin artırılması açısından diğer bölgelerimizdeki RSHM müdürlüklerimizde de bu laboratuvarların kurulması çalışmalarına başladık.''
Laboratuvarlardan birinin çevre illerle birlikte 7-8, hatta 10 milyonluk nüfusa hizmet veren İzmir'de kurulacağını bildiren Ertek, ''İzmir Hıfzıssıhha Müdürlüğümüzdeki laboratuvarda bu influenzanın tanısını koyabilecek kapasiteyi oluşturmayı planlıyoruz'' dedi.
Nüfus yoğunluğu fazla, ulaşım imkanları iyi olan illerden Adana ya da Erzurum'da da bir laboratuvar kurmayı planladıklarını belirten Ertek, İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde kurulacak yeni laboratuvarın ise ''rezerv kapasite'' olarak hizmet vereceğini söyledi. Ertek, bu laboratuvarların Eylül sonu ya da Ekim başında hizmete gireceğini belirtti.
Bakanlık olarak grip sürveyansını çok daha güçlendirerek 81 ilde devam ettireceklerini kaydeden Ertek, ''Gün gün, hafta hafta enfeksiyon sıklığını ve klinik ağırlığını takip edeceğiz. Günün koşullarına göre yeni önlemler ya da kısıtlamalar ortaya koyabiliriz'' diye konuştu.