Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi (AKOM) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alihan Gürkan, Ramazan'ın bu yıl Ağustos ayına rastlaması nedeniyle böbrek hastalıklarının artabileceği uyarısında bulundu. Vücudun susuz kalması durumunda su ve tuz dengesinin korunamayacağını belirten Gürkan, özellikle sıcak bölgelerde oruç tutanların risk altında olduğunu söyledi.

SUSUZLUK BÖBREK HASTALIKLARINI TETİKLER
Türkiye'de 55 bin böbrek hastası bulunduğunu ve bu sayının önümüzdeki yıl 60-65 bine çıkmasını beklediklerini belirten Doç. Dr. Alihan Gürkan, vücudun susuz kalmasının böbrek hastalıklarının artmasındaki en önemli nedenlerinden birisi olduğunu söyledi. Gürkan, "Böbrek rahatsızlıklarının nedenleri arasında beslenme alışkanlıkları ve kalıtsal hastalıklar da çok etkili. Bunun yanında yaz aylarında tutulan oruç da bir etkendir" dedi. Ağustos ayına rastlayan Ramazan'da, oruç tutanları büyük sağlık sorunları beklediğini anlatan Doç. Dr. Alihan Gürkan, "Bu tehlike susuzluktur. Özellikle sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu güney illerinde 12 saat susuz kalmak, böbrek hastalığını tetikleyen bir unsurdur. Bu nedenle oruç tutacakların çok dikkatli olması gerekiyor. Böbreğinde problem olan kesinlikle oruç tutmamalı" diye konuştu.

GÜNEŞ ALTINDA ÇALIŞANLAR DA RİSK ALTINDA
Sadece oruç tutanların değil, aşırı sıcaklarda açık alanlarda çalışmak zorunda kalanların da risk altında olduğunu vurgulayan Gürkan, "İnşaat işçilerinin, yollarda güneşin altında çalışanların oruç tutmasalar bile sürekli yanlarında su bulundurması gerekiyor. Aksi halde su ve tuz dengesinin korunamaması nedeniyle kişide böbrek yetmezliğine varan sağlık sorunları ortaya çıkar" dedi.

HASTA SAYISI HER YIL YÜZDE 10 ARTIYOR
Böbrek hastalıklarının Türkiye için çok büyük bir sağlık sorunu olduğunun altını çizen Doç. Dr. Gürkan, "Böbrek hastası sayısı her yıl yüzde 10 civarında artıyor. Bu hastaların tedavisi için yıllık harcanan para tutarı ise 3 milyar TL. Bu harcama da hasta sayısına paralel olarak her yıl artıyor. Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi bunun altından kalkamayacak. Bu nedenle koruyucu sağlık hizmetleri büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu. (HT)