İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, domuz gribi aşısının çok tehlikeli olabileceğini bildiren haberlere her gün bir yenisinin daha eklendiğini belirterek, "Grip aşılarına tıp dilinde adjuvan adı verilen ve vücudun aşıya daha fazla tepki vermesini sağlayan maddeler ekleniyor. Alüminyum ve skualen bunlar içinde en çok kullanılanlar" dedi.

Aşılara adjuvan eklenmesinin teorik olarak mantıklı olduğun belirten Prof. Dr. Küçükusta, bu sayede kısa zamanda az sayıda virüsle aşı üretmek ve böylece de daha az virüs antijeni ile daha çok insanı aşılamanın mümkün olduğunu söyledi. Ancak bu işlemin çok tehlikeli yan etkilerinin de olduğunu söyleyen Prof. Dr. Küçükusta, "Bu sebeple de Avrupa'da üç çeşit aşıda skualen kullanılıyor olsa da Amerika'da bu maddelerin aşılara eklenmesine kesinlikle müsaade edilmiyor. Oysa medyada domuz gribi aşısı üreten şirketlerin en az ikisinin hazırladıkları aşıda adjuvan kullanacakları haberleri yer aldı" dedi.


SAĞLIK BAKANLIĞI'NA DOMUZ GRİBİ AŞI SORUSU
Skualen'in besinlerle sindirim sisteminden vücuda girmesi halinde hiçbir sorun olmayacağını ancak aşılarda verilmesinin yan etkilere sebep olduğunu kaydeden Küçükusta, Körfez Savaşı Sendromu gibi vücudu tahrip eden oto-immun hastalıklara neden olduğunu açıkladı. Küçükusta, "Aylar öncesinden 20 milyon doz domuz gribi aşısı siparişi veren Sağlık Bakanlığı'na birkaç sorum var. Aşı hangi firmadan alınıyor ve bunun için kaç lira ödenecek? Sağlık Bakanlığı'nın ısmarladığı aşıda Amerika'da yasak olan bu adjuvan madde skualen var mı? Eğer varsa Sağlık Bakanlığı'nın skualenin emniyeti konusundaki fikri nedir?" sorularını yöneltti.