Öpüşmeyle Geçen Hastalıklar
Bilindiği gibi bazı bulaşıcı hastalıklar öpüşme yoluyal rahatlıkla bulaşabiliyor. Uzmanlar, Hepatit B gibi öpüşmeyle geçen bazı bulaşıcı hastalıklardan korunmak için gençlerin tahlil yaptırdıktan sonra öpüşmelerini öneriyor.
Hepatit B AIDS'ten bile tehlikeli
Uzmanlar, Hepatit B vakalarının Türkiye'de son yıllarda artış gösterdiğini kaydetti. Halk arasında sarılık olarak bilinen Hepatit B'nin AIDS'ten bile tehlikeli olduğunu ifade eden uzmanlar, sinsice ilerleyen virüsün siroza dönüştükten sonra tedavi edilemediğini hatırlattı. Kanla, vücut sıvılarıyla yayılabilen hastalığın anneden çocuğa geçebildiğini de ifade eden uzmanlar, virüsün vücuda girdikten 17 hafta sonra ortaya çıktığını vurguladı.
Kalabalık ortamlarda fazla durmayın
Hepatit B virüsü sinsi özelliğiyle tanınıyor ve hastalık iyice ilerlemeden belirti vermiyor. Tedavisi çok pahalı olan bu virüse yakalanmamak için herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Özellikle başkasına ait şahsi eşya kullanılmamalı, kalabalığın olduğu yerlerde fazla kalınmamalıdır. Avrupa'da AIDS'ten korkan çiftler evlenmeden önce birbirlerinden tahlil ister. Bunda ayıp birşey yok. Herkes kendi sağlığını düşünmek zorunda. Öpüşmeyle bile geçen bu virüse karşı alınabilecek en iyi tedbir tahlil istemektir. Eğer partnerlerden biri Hepatit B virüsü taşıyorsa, yapılacak bir kan tahliliyle hemen ortaya çıkar. Hem hastalık erken farkedilir hem de daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam olur.