Ramazan ayında en çok tartışılan konuların biri de sigarayla oruç açmak.

Uzmanlar, her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne sebep olan sigaranın boş olan midede büyük tahribata sebep olduğuna vurgu yaparken, orucun su ile açılması gerektiğine dikkat çekiyor. Hurma veya zeytin ile de orucun açılabileceğini kaydeden uzmanlar, "Sigarayla oruç açmak vücuda zarar verir" uyarısında bulunuyor.

Medical Park Bursa Hastanesi Diyetisyeni Gülşah Esensoy, orucun mümkünse su ile açılması gerektiğini söyledi.

Esensoy, "Su, birdenbire midenin yemekle doldurulmasını engeller. Bunun yanı sıra 1 adet hurma veya zeytin ile oruç açmanın da bir sakıncası yoktur. Tatlı gibi şekerli besinler ile oruç açmak ise iştahı kapayabilir. Fazla tüketildiğinde ise gereksiz enerji alımına sebep olur. Bu durum da kilo alımına sebebiyet verir. Ama sigarayla asla oruç açılmamalı." dedi.

Yemeğe su ile başlamanın, bütün gün susuz kalan vücutta dehidrasyonu (susuz kalma) engellemek için de faydalı olduğunu anlatan Esensoy, sadece yemeğin başında değil yemek sırasında da su içmek gerektiğini vurguladı.

Kola gibi asitli içeceklerle de oruç açılmaması gerektiğini dile getiren Esensoy, "Bu tür içecekler susuzluk hissini giderir ve daha sonra su tüketimini engeller; ayrıca kolalı besinler sıvı ihtiyacını karşılamaz. Yine şu anda çok popüler olan limonata gibi içeriği bilinmeyen katkı maddesi içeren içeceklerle de orucun açılması tavsiye edilmemektedir. Su ile oruç açıldıktan sonra arkasından mutlaka sıvı bir besin olan çorbayla devam edilmesi gerekir. Çünkü çorba midede doygunluk hissine sebep olup, mideyi ana yemeğe hazırlar. Oruç açıldıktan sonra en az 15 dakika yemeğe mola verilmeli, aranın ardından ise orta boy kase yeşil salata ile midenin ana yemeğe hazırlanması gerekir." diye konuştu.