Türkiye'de her 100 kişiden 80'inde bel ve boyun ağrısı görülüyor. Hareketsiz yaşam ve çalışma koşulları, bel ve boyun ağrısını tetikliyor. Gazetecilik en riskli meslek grupları arasında.

Soner ÖZCAN / ANTALYA (AHT)
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Yeğin, hareketsiz yaşam ve çalışma koşulları nedeniyle bel ve boyun ağrılarının giderek artırdığını söyledi. Özellikle uzun süre bilgisayar ve masa başında çalışan kişilerin risk altında olduğunu kaydeden Yeğin, en riskli meslek gruplarının ise gazeteciler ve sekreterler olduğunu söyledi.
BAŞVURULAR GİDEREK ARTIYOR
Bel ve boyun ağrısı şikâyetiyle hastanelere yapılan başvuruların giderek artığını anlatan Doç. Dr. Yeğin, "Günümüzde bel ve boyun ağrıları, yaşam kalitesini düşürüp iş gücü kaybına neden olan önemli bir sorundur. Belde oluşan ağrılar, kas spazmı, bel kayması, kireçlenme, romatizma, kemik erimesi, omurlarda kırık ve bel fıtığı gibi çeşitli nedenlere ortaya çıkabilir" dedi.
GAZETECİLER VE SEKRETERLER RİSK ALTINDA
Türkiye'de her 100 kişiden 80'inin hayatının belirli bir döneminde bel ve boyun ağrısı çektiğini kaydeden Doç. Dr. Arif Yeğin, boyun ağrısının ise yanlış duruş, stres, soğuğa maruz kalma, yorgunluk gibi etkenlerle oluşabileceğini ifade etti. Mesleği gereği uzun süreli bilgisayar başında çalışanlarda boyun ağrısı görülme olasılığının yüksek olduğunu anlatan Yeğin, en riskli meslek gruplarının ise gazetecilik ve sekreterlik olduğunu söyledi.
AMELİYATSIZ TEDAVİ MÜMKÜN
Tıp alanındaki ilerlemeler sonucu teşhis ve tedavi yöntemlerinin hızla geliştiğini belirten Yeğin, erken tanı sayesinde bel ağrısı şikayetiyle başvuran hastaların büyük kısmının cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileştirildiğini bildirdi. Yeğin, "Omurilik bölgesine yapılan enjeksiyonlar, radyoaktif dalgalar ve düşük voltajlı elektrik akımı sayesinde hastalar cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileşiyor" dedi.