Ülkemizde de, pek çok kişinin muzdarip olduğu bir hastalık hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Konumuz, çölyak hastalığı; Öncelike, çölyak hastalığının tanımını yapalım. Ardından da, modern tıpta ve alternatif tıpta tedavi şekillerini görelim.

Çölyak hastalığı, “Glutein” proteinine karşı, vücudun geliştirdiği tepkiden dolayı oluşur. Glutein proteini, arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunur. Çölyak hastalığı da, bu tahılların alınmasıyla gelişir. İnce bağırsaklarda ortaya çıkan bu hastalık nedeniyle, bağırsak duvarları düzleşir ve besin emilimini, tam anlamıyla yapamaz. Normalde, bağırsak duvarları bir havlunun yüzeyi gibi pütürlüdür. Bu pütürler sayesinde ince bağırsak sindirilmiş besinleri emerek kana karıştırır. Çölyak hastalığı nedeniyle pütürlü yapısını kaybeden ince bağırsak hızla düzleşir ve insanda hastalık etkileri görülmeye başlar.
ÇÖLYAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ : Çölyak hastası olan bir kişi için, aşağıdaki belirtilerden birisi veya bir kaçı sözkonusu olabilir.
* Çok sık tekrarlanan karın ağrıları
* Kronik ishal
* Kilo kaybı
*Açık renkli, kötü kokulu dışkı
* Anemi (kırmızı kan hücrelerinin düşüklüğü)
* Gaz
*Kemik Ağrısı
* Davranış değişiklikleri
* Kaslarda kramp meydana gelmesi
* Yorgunluk
*Büyüme geriliği
* Bebeklikte gelişim,büyüme bozuklukları
* Eklemlerde ağrılar
* Felç
* Bacaklarda uyuşma,karıncalanma(sinirdeki hasardan)
* Ağız içerisindeki açık yaralar (aphthus ulcers)
* Ağrılı deri hastalığı (dermatitis herpetiformis)
* Diş bozuklukları yada mine kaybı
* Haddinden fazla kilo kaybından dolayı oluşan adet düzensizliği

Anemi, büyüme geriliği ve kilo kaybı, beslenememenin işaretleridir. Yeterince besin alınamamaktadır. Besin alınamama, herkes için çok ciddi bir problemdir, ama, özellikle çocuklar için böyledir. Çünkü onların düzenli gelişmesi için yeterli besine ihtiyaçları vardır. Çölyaklı bazı kimselerde söz konusu belirtiler olmayabilir. Onların ince bağırsaklarının hasarsız kısmı yeterince besin alabildiğinden belirtilerin çıkmasını önlemektedir. Bununla birlikte belirtisi olmayan insanlarda çölyak hastalığının komplikasyonlarının riski hala mevcuttur.
ÇÖLYAK HASTALIĞININ TIBBİ TEDAVİSİ : Bu hastalık hakkında kötü bir durum tam olarak bir tedavi şeklinin geliştirilememiş olmasıdır. Buna rağmen iyi bir perhiz ve sıkı diyet bu hastalıkla savaşta bizlere destek olan durumlardır. Bir kişiye çölyak teşhisi konduğunda hiç vakit kaybetmeden tahıl ve tahıl ürünleriyle beslenmenin kesilmesi ve bu besinlerin yaşam boyunca alınmaması gerekir.
ÇÖLYAK HASTALIĞININ BİTKİSEL ÖNERİSİ ;
KESTANE : Önemli bir enerji kaynağıdır. Kolayca sindirilebilir. Çölyak hastaları için buğday içermeyen un kaynağı olabilir.E ve B6 vitaminleri içerir.