Çocukların oruç tutmak istemesi durumunda bazı önlemler alınması gerektiğini söyleyen Dr. Hayri Gözlükgiller uyardı: Bir ay oruç tutmak çocuk için zararlı

Medical Park Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller; Ramazan ayında çocukların oruç tutmasıyla ilgili ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

Ramazan ayında oruç tutan çocuklar; büyümüş olmanın ve ailesiyle birlikte bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşar. İftar ve sahurda aileleriyle olmaları hem orucu onlar açısından eğlenceli hale getirir hem de oruç tutmalarını kolaylaştırır.

Ancak büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların bir ay boyunca kesintisiz şekilde oruç tutmaları, konsantrasyon eksikliği, tansiyon ve şeker düşüklüğü gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

OKUL ÖNCESİ ÇOCUK TUTMAZ
Sağlık Bakanlığı'na göre; 10 yaşın altındaki çocukların oruç tutması sakıncalı olabilir ama 10 yaşın üzerindekilerde hiçbir mahsur görülmüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise ergenlik yaşına ulaşmış kişiler için orucu farz olarak tanımlıyor. Biz, ise bazal metabolizma düzeninin bozulmaması için çocukların oruç tutmak istemesi durumunda ailelerin, bazı tedbirleri alması gerektiğini düşünüyoruz.

10-12 yaş arası çocuklarda Ramazan ayı boyunca tutturulacak birkaç gün oruçla hem çocuğun bu duruma ısınmasını sağlar, hem de bazal metabolizmasını ileri yaşlarda tutulacak oruçlar için hazırlar.

Okul öncesi çocuklara oruç tutturmak için çocuğun gelişimi açısından çok sakıncalı bir dönemdir. Fakat oruç dönemi, çocuklar için ilginç bir dönem olduğu için çok hevesleniyorlarsa; sahura kalkmalarına izin verilebilir.

KONSANTRASYONU DÜŞÜRÜR
Ortaokulun ilk dönemindeki çocuklar için de aynı şey geçerlidir; fakat deneme süreleri uzatılabilir veya arzu ettikleri durumda hafta sonları oruç tutabilirler. Ergenliğin başlangıcı olan 13-14 yaşlarından itibaren, bu yaştaki çocukların derslerinin ağırlığı ve okuldaki durumları nedeniyle oruç tutmamalarında fayda görülür.

Elbette çocuk istekli olarak orucu tutmaya kararlıysa, onun da şevkini kırmamak gerekir. Bu durumda unutulmaması gereken en önemli nokta, çocukların uzun bir süre aç kalmamasıdır.

Ama ne olursa olsun, ergenlikten yani 13-14 yaşından önce çocuklara kesintisiz olarak bir ay boyunca oruç tutturmamak gerekir. Aksi takdirde çocukların metabolizmaları zarar görebilir. Aileler bu durumu göz önünde bulundurarak çocuklarını yönlendirmelidir.