'Prostat Spesifik Antijen' testi (PSA); uzun süreden beri prostat kanseri erken tanısını sağlar ve böylece erken teşhisle birlikte hastalık ilerlemez. Ancak son zamanlarda PSA testleri eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Yeni araştırmalarda bu testlerin hayat kurtarmadığı, aksine yüz binlerce hasta üstünde gereksiz biyopsi, ameliyat ve radyasyon tedavilerine neden olduğu saptandı. Biz birkaç hayat kurtarmayı önemsiyoruz ama aynı zamanda gereksiz ameliyatların yapılmasını da istemiyoruz.

ERKEN HABERCİ
Peki ne, yapmalısınız? Test yaptıracaksanız, testinizi iptal ettirmeyin. PSA prostattaki hücreler tarafından üretilen bir protein molekülüdür. Döl sıvısı içinde yer alır ve dölün akışkan kıvamını sağlar. Bu proteindeki değişiklikler her yıl ortalama 28 bin erkeğin ölümüne yol açan prostat kanserinin habercisidir. Her altı erkekten birinde prostat kanserine rastlanır, ancak bu kanser türü öyle yavaş ilerler ki fark etmek kolay olmaz. Yükselen PSA seviyesi bir sorun olduğunun göstergesidir ancak bu test veya doktorunuz, bu seviyelerin neden yükseldiğini söyleyemez.

PANİKLEMEYİN
Bu nedenle Amerikalı ve Avrupalı uzmanlar; PSA testlerinin test yapılan 10 bin adamdan sadece yedisinin hayatını kurtardığını ve 48'inin gereksiz tedavi gördüğünü söylemektedir. Yedi hayat kurtuluyor ancak 48 tane gereksiz tedavi yapılıyor. Buradaki çelişki dikkat çekiyor! Önemli olan PSA testinin sonucunu aldıktan sonra ne yaptığınızdır. Eğer seviyenizde bir artış varsa hemen paniklemeyin. Günümüzde bu testlere göre biyopsi veya ameliyata geçmeden önce sonuçları daha detaylı incelemenin yolları var...

BASİT ÖNLEMLER HAYAT KURTARIR
Beslenmenize dikkat edin. Bol bol brokoli yiyin, doymuş yağlardan ve şekerden uzak durun. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmaya özen gösterin. Pasif içiçi olmayın, sigara içilen ortamlardan uzak durun. Tüm bu önemler prostat kanserinin gelişimi yavaşlatır, hatta durdurur.Muayenesi sadece bir dakika sürüyor
Testi doğru yaşta yaptırın:
Birçok erkek PSA testini 50 yaşında yaptırmaya ihtiyaç duyar. Ailenizde prostat kanseri hastası varsa bu testi 45 yaşında yaptırmalısınız. Eğer akrabalarınızda bu hastalık varsa o zaman 40 yaşında kontrol ettirin.

Rektal muayeneden kaçınmayın:
Çoğu erkek bu muayeneyi yaptırmayı istemez ancak bu sadece bir dakikanızı alır ve canınızı yakmaz. Bu işlem PSA testiyle birleştiğinde daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Bir test daha isteyin:
Biyopsi kararını vermeden önce doktorunuzla görüşün ve sonuçları daha detaylı incelemesini hatta bir test daha yapmasını söyleyin.

PSA seviyeniz yüksekse sorular sorun:
PSA seviyenizin yüksek olmasının pek çok sebebi olabilir. Son zamanlarda yatak odanızdaki itişme kakışma da buna dahil. Sadece, PSA seviyesi yüzde 18 ile 30 arasında yüksek çıkan erkeklerde prostat kanseri görülmektedir. Hatta bu tümörlerin yüzde 30'u o kadar yavaş büyümektedir ki, ciddi bir sorun teşkil etmez.

Hızı göz önünde bulundurun:
PSA seviyenizin ne hızda ve nasıl artış gösterdiğini takip edin. PSA seviyeleri yaşla birlikte doğal bir artış gösterir ancak bu seviye yılda 2 ng/ml veya daha fazlasına ulaşırsa prostat kanseri riski oluşur. Bu seviyelerin artışını takip etmek bir sonraki adımda ne yapacağınız konusunda size ipucu verir. Bu da 18 ayda ortalama üç test yaptırmanız anlamına gelir.


Teknolojiyi kullanın rahat rahat incelin
Sonunda iPhone'u haklı gösteren sağlıklı bir neden ortaya çıktı! iPhone'nunuz veya diğer bilgisayar gibi teknolojik oyuncaklarınız; belinizin incelmesine, şeker hastalığı, damar sertliği ve kalp hastalıkları gibi hastalıkların riskinin azalmasına yardımcı olabilir. Peki, belinizi inceltmek için teknolojiyi nasıl kullanmalısınız?

İŞİNİZE YARAR
Yediklerinizin fotoğrafını çekin: Bir hafta boyunca cep telefonunuzla yediğiniz her şeyin fotoğrafını çekmeniz, öğünlerinizde daha az yemenizi sağlayabilir. Bu sanki dijital bir yemek günlüğü görevi görecektir ve sizin yemek yemeden önce ağzınıza ne koyacağınızı düşünmenizi sağlar.

Online egzersiz dostu bulun: İnternette doğru şeylerle ilgilenmek sizin zayıflamanıza yardımcı olabilir. Kendinize online bir egzersiz arkadaşı bulun. Bu arkadaşınız her gün sizin hangi egzersizleri yaptığınızın bir raporunu tutsun. Bu sayede motivasyonunuz sağlanır ve amacınıza odaklanırsınız.


Zihni genç tutmak için yumurta yiyin
Okula gitmeden ve sınavlara girmeden daha zeki hale gelmek çok kolay! Beslenmenize güçlü gıdalar ekleyin ve beyninizin sizi etkilemesine izin verin. İşte zihninizi gençleştiren gıdalar:

1- Yumurta:
Favori kahvaltı öğününüzde selenyum önemli bir maddedir. Yeterli miktarda selenyum aldığınızda beyniniz 10 yaş daha genç birinin beyni gibi işler. Günde 55 mikrogram selenyum almaya özen gösterin. Her yumurta 14 mikrogram selenyum içerir. Bizim önerimiz şu; sebzeli ve yumurtalı bir omlet yiyin. Bir bütün yumurta ve üç veya dört yumurta beyazıyla bu omleti hazırlayın.

2- Yeşillikler:
Koyu yeşil renkli bu tür sebzelerde beyin dostu karotenoid ve flavonoid'lerden sıkça bulunur. Bunlar da zihninizin gençleşmesini sağlar. Her gün bu sebzelerden birkaç porsiyon yemek yaşlanmaya bağlı zihin yavaşlamasını yüzde 40 oranında azaltır.

3- Yaban mersini:
Bu meyvenin içerisindeki bileşenler beyin hücrelerinin yaşlanmasına neden olan ve Alzheimer hastalığıyla da bağlantısı olan iki işlemden korunmanızı sağlar. Bunlardan biri iltihaplanma diğeri de oksidasyondur...

4- Ceviz ve balık:
Somon, ceviz ve alabalıkta bulunan Omega-3, beynin genç kalmasını sağlar. Omega-3'ü ister besinlerden isterseniz de ek vitaminlerden alabilirsiniz. Günde 600 mg beyin hücrelerinin tamiri için idealdir.

5- Hardal:
Sarı hardalda bulunan zerdeçal beyin hücreleri için çok faydalıdır. Tek ihtiyacınız olan her gün 17 miligram zerdeçal tüketmektedir. Bu miktar, bir çay kaşığı hardalın içerisinde bulunur.