Melatonin denilen hormon beyinde ve sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasinda salgilanan bir hormondur.

Hormonun temel görevi vucudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak.
Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon diger antioksidan tesirlerini de güçlendiriyor, kanserli hücrelerekarsi koruma sagliyor, Üreme sistemiyle baglantisindan> tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumlarin nedenlerini de olusturabiliyor. Su anda bu hormon yaslanmayi geciktirici etkisinden dolayi da üzerinde önemle durulan bir hormon. isin can alici noktalarindan birisi hormonun cocuklar üzerindeki tesiridir.

Avrupada lösemili ve kanserli çocuk sayilarinin artmasindan sonra yapilan arastirmalar sonucunda ailelerden istenen bir hususda cocuklarin kesinlikle karanlik ortamlarda yatirilmalari. Çünkü melatoninin güçlü salgilanmasinin kansere karsi koruyucu etkisi oldugu biliniyor.

Ancak bu hormon isiga duyarli.
Deneylerde uyuyan kisinin hormon salgisi izlenirken ışığın açıldiginda hormonun azaldigi, karanlikta yogun olarak salgilandigi tesbit edilmis.

Bilimsel bir gerçek.

Lütfen karanlikta yatin ve çocuklariniz uyurken isigi kapatin ..
Unutmayin körlerde kanser olma orani sıfıra yakindir !
Ayrıca geceleri, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu vBulletin. elektronik aygıtların olmadığı ya da prize takılı bulunmadığı bir ortamda uyumaya çalışın, prize takılı olan aygıtlar siz uyurken, enerjinizden çalar ve zinde kalkmanızı zorlaştırır. (Dolayısıyla da 2 saatte alacağınız uykuyu 4 saatte alırsınız.)