Hacettepe Üniversitesi Teknoparkı'nda dikkat eksikliği, hiperaktivite, şizofreni, epilepsi, stres bozukluğu gibi beyinle ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisinde ileri teknolojik yöntemlerin kullanıldığı ''Neourmetrika'' isimli merkez açıldı.ANKARA - Beyin üzerine geliştirdiği tanı ve deneysel çalışmalarıyla dünya genelinde tanınan Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü emekli öğretim üyesi ve HÜ KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi araştırmacılarından Prof. Dr. Sirel Karakaş'ın kurduğu merkez, yüksek teknoloji kullanan sayılı Ar-Ge üssünden biri olmaya hazırlanıyor.
AA muhabirine merkezle ilgili bilgi veren ''Neourmetrika'' kurucusu Prof. Dr. Karakaş, beynin çalışması ve görüntüleme teknikleri üzerine uzun yıllardır bir ekiple birlikte çalıştıklarını kaydetti.
DPT desteğiyle yaptıkları son çalışmalarında 130 çocuğun beyin yapısını Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme tekniğiyle incelediklerini ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısının konulmasında yeni bir yöntem geliştirdiklerini belirten Karakaş, bu çalışmalarının tekniklerin bütünlüğü bakımından dünyada öncü çalışma özelliği taşıdığını söyledi.