Kızamık, kızamıkçık ve kabakulağın insandan insana hava yolu ile bulaşabilen ciddi hastalıklar olduğunu söyleyen Amerikan Hastanesi Pediatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Berkan Gürakan, hastalıklardan korunmak için mutlaka (MMR) aşısı yaptırılması gerektiğini söyledi. MMR aşısının ciddi hasar veya ölüm riskinin son derece az olduğunu söyleyen Prof. Gürekan şunları söyledi:

MMR AŞISI ÖNLEYEBİLİR
"Kızamık, kızamıkçık, kabakulak insandan insana hava yolu ile bulaşabilen ciddi hastalıklardır. (MMR) aşısı, bu hastalıkları önleyebilir. Kızamık; ateş, döküntü, burun akıntısı ve göz kızarıklığıyla seyreder; kulak enfeksiyonu, zatürre, havale, beyin hasarı ve hatta ölüme yol açabilir. Kabakulak; ateş başağrısı ve şişmiş tükürük bezlerine sebep olur.

İKİ DOZ YETERLİ
Sağırlık, menenjit, testis veya yumurtalıkların ağrılı şişmesi ve nadiren ölüme yol açabilir. Kızamıkçık (rubella); hafif ateş ve eklemlerde şişlikle seyredebilir.

Hamilelikte geçirilen hastalık, düşüğe ya da bebekte sakatlığa neden olabilir. MMR diğer aşılarla aynı zamanda yapılabilir. Çocuklarda iki doz önerilmektedir: 12-15 ay 4-6 yaş.