Boş zamanlarında gönüllü olarak çalışan yaşlılar üzerinde dört yıl süren bir araştırma yapıldı. 3.360 yaşlının yarısı daha uzun yaşadı

Donald Trump'ın sahip olduğu mal mülkten daha fazla mı boş zamanınız var? İşiniz çok yoğun olmayabilir, akşamları dışarı çıkmama kararı almış ya da emekli olmuş olabilirsiniz; bu zamanı daha uzun yaşamak için değerlendirebilirsiniz. Nasıl mı? Boşverin gitsin! Yani düşünmeyin, sıkılmayın, takmayın! Herkesin ekstra para kazanmanın yollarını aradığı bu zamanda; söylediğim şey kulağa çok mantıksız gelebilir. Ama bunun aksini yapmanın bedeli çok büyük olabilir.

'GÖNÜLLÜLÜK' İŞE YARIYOR
California Üniversitesi'nde, dört yıl boyunca 6 bin 360 yaşlı kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucunda, gönüllü olarak çalışanların yarısının öldüğü ortaya çıktı. Evet, sadece yarısı... Araştırma, uzun yaşamakla 'geri vermek' arasında bir bağ olduğunu ortaya koyuyor. Bu araştırma farklı; çünkü kapsadığı insan sayısı çok. Ayrıca gelir, kronik sağlık durumu ile sakatlıklar gibi çok çeşitli etkenler ele alındı. Peki 'gönüllü' olmak bu araştırmada neden bu kadar önemli? Bunun, ömrü uzatacak en az dört yararını bulduk: Başarı duygusu, duygusal destek, fiziksel aktivite ve sosyalleşme...

ÖMRÜ UZATAN TÜYOLAR
Başarı duygusu:
Olumlu şeyler yapabilme yeteneğinizin olduğuna inanmak, hayatınıza bakışınızı etkiler. Örneğin sigarayı bırakmanızı, bir egzersiz programına başlamanızı veya daha çok brokoli yemenizi sağlar. Başta pek güçlü hissetmeseniz bile, gönüllü olmak hayatta bir farklılık yaratabileceğinize inanmanızı sağlar. Ve gönüllü olduğunuzda, yaratırsınız da...

Duygusal destek: Gönüllüler, herhangi bir depresyonun veya umutsuzluğun geçeceğini bilir. Bu; başkalarına yardım etmeyen insanlarda olmayan bir duygudur. Bu; düzgün ruh sağlığı ve bir kalp krizi sonrası hayatla ölüm arasında doğru tarafta kalmaya yardımcı olur.

Daha çok aktivite: Amerika genelinde, gönüllü eğitmen olarak görev yapanların, böyle çalışmayanlara
oranla günde iki kat daha fazla kalori yaktığı ortaya çıktı.

Daha büyük sosyal ağ: Gönüllü olarak çalışmak arkadaş çevrenizin de genişlemesini sağlar. Bu da, genel sağlığınız için olumlu anahtarlardan biridir. Haftada iki saat gönüllü olarak çalışmak, yıl sonunda bankadan faizle artan para gibi, sağlığınızı da artırır. Aynıca stres altında kalmanızı kesinlikle engeller.

İŞ ARIYORSANIZ SAĞLIĞINIZ İÇİN HEMEN 'DUR'UN!
Bu öneri çok uçuk gelebilir ama bir dakika için bizi dinleyin ve telefonunuzu, bilgisayarınızı ve televizyonunuzu 20 dakikalığına kapatın. Şimdi sessizce oturun ve günün en güzel anlarını gözünüzün önünden geçirin. Eğer bunu başaramıyorsanız, en azından yarın yaşayacağınız olumlu anları hayal edin.

Stres fizyolojinizi etkiler
İş kaybı kimi zaman sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebilir. İşlerini kaybeden insanların yüzde 10'unda iş kaybından sonraki bir buçuk yıl içinde birçok yeni sağlık sorunu ortaya çıktığı görülür. Bu duruma şaşırmamak gerekir, stres sizi sağlıksız durumlarla baş etmeye itebilir ve bu da fizyolojinizi etkiler.

SAĞLIKLI BESLENİN STRESİ İYİCE AZALTIN
Daha hızlı yaşlanmak, daha hızlı kilo almak, düşük libido ve uykusuzluk istemiyorsanız, en önemlisi de bağışıklık sisteminizi zayıflamasını istemiyorsanız, para harcamadan savaşabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

Kendinize sakin bir zaman ayırmayı günlük ritüelinizin içine sokun. Bu zaman zarfında hiçbir şey yapmayın. Vücudunuzdaki stres azalacak, daha berrak düşünecek ve daha sağlıklı kararlar alabileceksiniz.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin, mevsim sebze ve meyvelerini tüketin. Sağlıklı proteinler için bol bol baklagil tüketin.

Kendinize bir yürüyüş arkadaşı edinin. Bu sayede spor yapmaya daha çok hevesli olacaksınız.MİZACINA UYAN BİR İŞE GÖNÜLLÜ OL
Seveceğiniz ve size yarar sağlayacak gönüllü bir iş yapıp yapamayacağınızı merak ediyorsanız...

Soru:
Benim için önemli olan ne? Zamanımı; inandığım, bir anlamı ve amacı olan, beni mutlu eden, stresimi azaltan bir işte harcamak hoşuma gider mi?

Cevap:
Topluma karşı, büyük bir şey yapma, başarma gibi bir borcunuz yok. Bunu sadece kendinize borçlusunuz.

Soru:
Başarılı olduğum bir işi yapmayı tercih eder miyim?

Soru:
Bahçıvanlık veya muhasebe yeteneğinizi konuşturmak işe yarayabilir. Ama yeni bir alanda kendinizi denemek istiyor ya da yeni bir beceri kazanmak istiyorsanız, deneyebilirsiniz.

Soru: Başka ne yapabilirim?

Cevap: Gönüllü de çalışsanız, mizacınıza, kişiliğinize uymayan bir işe kendinizi sıkıştırmayın. Yaptığınız işten mutlu olun ki, yardım ettiğiniz insanları da mutlu edebilesiniz.

BAĞIRSAKLARINIZ EN ÇOK ELMAYLA MUTLU OLUYOR
Bağırsaklarınız beyninizle en çok benzeyen organdır çünkü nörotransmitterlar ve hormonlar çok benzerler. Bağırsaklar beynin dışındaki her yerden daha fazla nöronlara (sinir hücresi) sahiptir. Bağırsaklarınızı mutlu etmenizin kendinizi mutlu etmenizin bir anahtarı olduğunu bilmelisiniz. Ve bunun bir yolu da bol elma yemektir.

KANSERİ YAVAŞLATIR
Elmadaki 'pektin' adı verilen lif, kolonları koruyucu bileşenlere sahiptir. Elmadaki pektin bir çeşit yağ asiti olan bütirat oranını artırır. Bu madde de sadece kolon doku sunun sağlıklı olmasına fayda etmez, kansere neden olan maddelerin üretimini de yavaşlatır.

RENGİ FARK ETMEZ!
Kolon kanseri en çok karşılaşılan üçüncü tür kanser olduğuna göre günde bir elma yemek akıllıca olur. Yeşil veya kırmızı fark etmez. (Bir elmalı pay veya tatlı içinde olmadıkça...) Sağlıklı bileşenlerin çoğu elmanın kabuğunda yer alır, bu nedenle elmanın kabuğunu soymayın ama iyice yıkayın.

PİKNİĞİNİZ NASIL OLURSA OLSUN YEDİKLERİNİZ LEZZETLİ OLSUN
1-
Pişirilmiş salça sos: Bu sosun içindeki domates; kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltan bir besin maddesi olan likopen içerir. Likopen domateste bulunur ama ancak domates pişirilerek tüketilince sağlığınız için işe yarar hale gelir. Eğer domatesi, çok az sağlıklı yağla pişirirseniz, vücudunuzun likopenden daha iyi faydalanmasını sağlayabilirsiniz. İşte size pişmiş salsa sos tarifi: Baharatla karıştırarak pişirdiğiniz domatesi, ezilmiş avokadoyla karıştırın. Bunlara incecik doğranmış soğan ve sarmısak ekleyin. Mısır gevreğini, bu sosa batırarak yemeyi deneyin, çok seveceksiniz.
2- Sirke özlü sos: Yaptığınız patates salatasının üstüne az miktarda keskin bir sirke dökün. Bu, patatesin kan şekerini artırmasına engel olur. Ya da yemekten sonra canınızın tatlı çekmesini engellemek için, patates salatasının üstüne biraz taze yeşillik, ceviz veya kanola yağı ve sirke ekleyin. Her iki sos da kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar.
3- Bitter çikolataya batırılmış çilekler: Yemeği bitirmenin en mükemmel yolu olan bitter çikolataya batırılmış çilekler, kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltır. İçerdiği flavanoidler, kötü LDL kolesterolü ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilecek iltihaplanmayı önleyici özelliğiyle bilinir. Peki çikolata? Çikolata sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda tansiyonu, damarlardaki ve immün sistemindeki iltihaplanmayı düşürür.