En çok da erkekleri ve sigara içenleri etkiliyor... Yaz sıcaklarında 'serinleyeyim' derken hayatınızdan olmayın...
Kapalı ortamların ısısını ve nem oranını istenilen seviyelere getirebilen klimalarınvirgul - KLima öLdürebiLir.. solunan havayı ve solunum yollarını doğrudan etkilediğivirgul - KLima öLdürebiLir.. klima kullanımıyla birlikte su damlacıklarıyla havaya karışarak insanlara bulaşan bulaşan bakterilerinvirgul - KLima öLdürebiLir.. ölümlere yol açan ''Lejyoner'' hastalığına neden olduğu bildirildi.

Bursa'daki özel bir hastanede görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağvirgul - KLima öLdürebiLir.. yaptığı yazılı açıklamadavirgul - KLima öLdürebiLir.. lejyoner hastalığına neden olan ''Legionella pneumophila'' bakterisinin durgun sularda ürediğinivirgul - KLima öLdürebiLir.. suyun havaya saçılması sırasında solunum yoluylavirgul - KLima öLdürebiLir.. akciğerlere girerek enfeksiyonlarına neden olduğunu belirtti.

Klima içerisinde oluşan nemli ortamın ''Legionella pneumophila'' gibi hastalık etkenlerinin yaşaması ve çoğalması için çok uygun ortamlar olduğuna değinen Karadağvirgul - KLima öLdürebiLir.. bu etkenlerin su damlacıkları ile havaya karışarak insanlara bulaştığını vurguladı.

Karadağvirgul - KLima öLdürebiLir.. otelvirgul - KLima öLdürebiLir.. iş merkezivirgul - KLima öLdürebiLir.. gökdelen gibi büyük binaların havalandırma sistemlerinin su bölmelerivirgul - KLima öLdürebiLir.. havuzlarvirgul - KLima öLdürebiLir.. su depoları gibi ortamlarda çoğalan bakterilerinvirgul - KLima öLdürebiLir.. o binada bulunan pek çok insanda hastalığa yol açabileceğine dikkati çekti.

Her klimalı ortamda bu bakterilerin bulunmadığınıvirgul - KLima öLdürebiLir.. bakterilerin olduğu ortamda yaşayan ve bu havayı soluyan herkesin de hastalanmayacağını ifade eden Karadağvirgul - KLima öLdürebiLir.. hastalık etkenine maruz kalan insanlarda 2 -10 gün arasında ateşvirgul - KLima öLdürebiLir.. halsizlikvirgul - KLima öLdürebiLir.. kas ağrılarıvirgul - KLima öLdürebiLir.. iştahsızlıkvirgul - KLima öLdürebiLir.. baş ağrısı gibi belirtilerin ortaya çıktığınıvirgul - KLima öLdürebiLir.. ancak çoğunlukla ilk dikkati çeken belirtinin öksürük olduğunu kaydetti.
Başlangıçta kuru ve hafif olan öksürüğün kanlı balgama ve nefes almakta güçlüğe neden olabileceğinevirgul - KLima öLdürebiLir.. hastaların yüzde 20'sinde ateşin 40.5 derecenin üzerinde olduğuna işaret eden Karadağvirgul - KLima öLdürebiLir.. ''Yüksek ateş ve öksürük yakınması olan hastalarvirgul - KLima öLdürebiLir.. son günlerde klimalı ortamlarda bulunmuşlarsa lejyoner hastalığı açısından değerlendirilmeleri gerekiyor''' dedi.

Karadağvirgul - KLima öLdürebiLir.. hastalığın en çok bebeklerivirgul - KLima öLdürebiLir.. yaşlılarıvirgul - KLima öLdürebiLir.. erkeklerivirgul - KLima öLdürebiLir.. sigara tiryakilerinivirgul - KLima öLdürebiLir.. alkoliklerivirgul - KLima öLdürebiLir.. kalp-damarvirgul - KLima öLdürebiLir.. kronik bronşitvirgul - KLima öLdürebiLir.. diyabet ve böbrek hastalarınıvirgul - KLima öLdürebiLir.. bağışıklık sistemi baskılanmış kişileri ve kortizon kullananları etkilediğini dile getirdi.
Hastalığın tedavisinde doğru ilacın seçilmesi ve erken dönemde tedaviye başlanmasının yan etkileri önlediğinevirgul - KLima öLdürebiLir.. ancak tedavi süresinin hastanın tüm şikayetleri ortadan kalksa bile üç haftadan az olmaması gerektiğine dikkati çeken Karadağvirgul - KLima öLdürebiLir.. bu ciddi ve ölümcül hastalığın önlenebilmesi için bakterilerin bulunabileceği ortamların saptanması ve uygun şekilde dezenfekte edilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Karadağvirgul - KLima öLdürebiLir.. alınacak önlemleri şöyle sıraladı:
''1- Klimalarvirgul - KLima öLdürebiLir.. havalandırma sistemlerivirgul - KLima öLdürebiLir.. su depolarıvirgul - KLima öLdürebiLir.. kapalı alanlardaki havuzlarvirgul - KLima öLdürebiLir.. duş başlıkları ile bazı tıbbi aletler bulaşıcılık açısından dikkatle kontrol edilmelivirgul - KLima öLdürebiLir..
2-Enfeksiyon şüphesi oluştuğunda bakım ve dezenfeksiyon için hiç beklemedenvirgul - KLima öLdürebiLir.. su 70 derecenin üzerinde ısıtılmalı
3- Musluklarvirgul - KLima öLdürebiLir.. duş başlıklarıvirgul - KLima öLdürebiLir.. basınçlı sıcak su ile 30 dakika süreyle yıkanmalıvirgul - KLima öLdürebiLir..
4- Metalik iyonizasyon yöntemiyle de dezenfeksiyon yapılabilir. Klorla yapılan dezenfeksiyondan daha etkili bulunan bu yöntemde özel elektrotlar tarafından havuz suyuna bakırvirgul - KLima öLdürebiLir.. gümüş ve çinko iyonları aktarılır. Belirli düzeylere geldiğinde bu iyonlar dezenfeksiyonu sağlamaktadır.''