Kahvaltı özellikle okula gitmek için sabah erkenden yola çıkan çocuklar için günün en önemli öğünlerinden biri. Ancak ebeveynlerin işe yetişme telaşıvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker çocukların erken kalkamaması gibi sorunlar öğrencilerin kahvaltı yapmadan okula gitmesine neden olabiliyor. Kahvaltı etmeden derse giren bir öğrencilerde algılama düşüklüğüvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar yaşanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarıvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı öğrencilerde doğru beslenmenin önemini anlattı.
Çocukların kahvaltı etmeden okula gönderilmemesivirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker sağlıklı beslenme açısından büyük önem taşıyor. Ebeveynlerin işe çocuğun servise yetişme telaşıvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker açlık hissetmemevirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker sabah erken kalkma problemi çocukların kahvaltıyı atlama nedenleri arasında yer alıyor.

Kahvaltı yapmadan okula giden çocuklarda uyuklamavirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker algılama ve öğrenme zorluğuvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker konsantrasyon bozukluğuvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker gerginlik gibi kan şekeri düşüklüğünün yol açtığı belirtiler gözlenebiliyor. Bunlar çocuğun dersi anlamavirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker izleme ve öğrenme süreçlerini olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra gergin olan çocuk arkadaşlık ilişkilerinde de sıkıntı yaşıyor. Günün ilk öğününü atlayan çocuğun ayrıca ders aralarında kantine koşma ve kalorisi yüksek ancak besin değeri düşük gıdaları fazla tüketmesi şişmanlık, diş çürükleri gibi hastalıklara da zemin hazırlıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarıvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklıvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker okul çağı çocuklarının beslenme düzeninde kahvaltının yeri ve önemi konusunda şunları söyledi:

“Okula giden çocuklar gün içinde üç ana (sabahvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker öğlenvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker akşam) ve üç ara (kuşlukvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker ikindivirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker akşam yemeği sonrası) öğün almalı. Öğünlerde süt/ süt ürünüvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker et- yumurtavirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker tahılvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker ve meyve -sebze grubundan besinler dengeli olarak çocuğa verilmeli . Bir gün içinde ekmek- tahıl grubundan altı porsiyon, süt ve süt ürünlerinden iki porsiyon, et- yumurta grubundan iki porsiyonvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker meyve- sebze grubundan da en az beş porsiyon tüketmeleri sağlanmalı. Okulda yemek çıkmıyor ise çocuğun kantinden poğaçavirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker açmavirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker çikolatavirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker gofret gibi hazır gıdalar alması ve alışması sakıncalı.

Hatalı beslenme alışkanlıkları edinen çocuklarda kansızlık, kemik zayıflığıvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker yetersiz beslenmevirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker şişmanlıkvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker diş çürükleri gibi hastalıklar gelişebilir. Bunu önlemek için çocukla besinlerin yararları konusunda konuşulmalıvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker sağlıklı yiyecekleri nasıl seçeceği konusunda bilgi vermeli. Okul kantininden ara sıra peynirli tost, simit,ayran,taze meyve suyu, meyve alabileceği ancak diğer gıdaları neden tüketmemesi gerektiği açıklanmalı. Evde çocuk için uygun ana ve ara öğünler çocuğun istekleri de dikkate alınarak hazırlanıp okula gönderilebilir. Sokaktan satın alınan gıdaların hazırlanmavirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker saklanma ve sunulma kaliteleri standart değil. Bu besinlerin mikrop ya da toksin içerme olasılıkları da yüksek. Bu tip gıdalar tüketen çocuklarda besin zehirlenmeleri görülebilir.”

Örnek kahvaltı menüsü:

Kahvaltıda sütvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker tahılvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker yumurta ya da peynir ve meyve tüketilmesi gerekiyor. Bu besinler çocuklara farklı şekillerde sunularak yemeleri kolaylaştırılabilir. Peynirli tostvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker domates ve sütvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker tahıl - kuru meyve - süt karışımı (corn flakes)virgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker meyveli yoğurtvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker pekmez ya da bal ya da reçelli ekmek ile sütvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker yumurta – peynir sürülmüş ekmek ve meyve suyu kahvaltıda tercih edilebilir.

Çocuğun beslenme çantasında mutlaka süt/ süt ürünüvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker et- yumurtavirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker tahılvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker ve meyve- sebze bulunmalı. Süt grubundan kutu sütvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker ayranvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker yoğurt seçilebilir. Et grubu besinler oda ısısında saklanması güç olan besinlerdir. Haşlanmış- ızgara tavukvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker kıymalı börekvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker ton balıklı ya da yumurtalı sandviç tercih edilebilir. Sucukvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker sosisvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker salam gibi işlenmiş gıdalar tüketilmemeli. Tahıl ürünü olarak ekmekvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker kekvirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker börek seçilebilir. Meyvevirgul - Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk öğrenme zorluğu çeker taze meyve suyu ya da süt ürünü ara öğün olarak da tüketilebilir. Yeterli su içmesini sağlamak için beslenme çantasında termos içinde su da bulundurulması önem taşıyor.