Çocuğunuzun diyabet olduğunu bir anda öğrenirseniz ne yaparsınız? Prof. Dr. Abdullah Bereket, "Hastalık konusunda bilgi edinin. Çocuktan rahatsızlığını saklamayın" diyor


Marmara Üniversitesi Çocuk Endokrinoloji, Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Bereket, diyabetli çocukların ailelerine önemli önerilerde bulundu.

Diyabetli çocuklar ailelerini mi suçlar?
Çocuklar pek suçlamaz. Ancak zaman zaman anne ve babalar; kendilerini veya birbirlerini suçlayabilirler. Geçmişte yaptıklarını düşündükleri hataların buna neden olmuş olabileceğini sanırlar. (Örneğin; geçirdiği bir enfeksiyon, çocuğun sık antibiyotik kullanması, çocuğa çok şeker yedirilmesi vs...) Gerçekte ise bunların hiçbiri asıl neden değildir.

ERGENLİKTE İSYAN OLABİLİR!
Ergenlik dönemi, aileler ve gençler için daha mı zor? Ne gibi etkiler görülüyor?
Ergenlik, birkaç nedenden dolayı diyabetli çocuk için zor bir dönemdir. Ergenlik döneminde artan büyüme hormonlarının, kan şekerini yükseltici ve insülin ihtiyacını artırıcı bir etkisi vardır. Bunun dışında ergenlik döneminde çocuk daha bağımsız yaşamaya ve özellikle arkadaş gruplarıyla daha fazla vakit geçirmeye başlar. Bu durum beslenme konusunda düzensizliğe, kan şekerinin bakılması konusunda isteksizliğe yol açabilir. Ayrıca ruhsal açıdan da ergenlik zor bir dönemdir. Bu dönemde isyan ve inkar gibi duygular görülebilir.

ONU YAZ KAMPINA GÖNDERİN!


Aile bu durumda ne yapmalı? Çocuğa karşı nasıl bir tavır takınmalı?
Anlayışlı ancak kararlı bir tutum takınmalı. Çocuğun belirli saatlerde mutlaka evde olması, kan şekeri ölçümü ve insülin enjeksiyonlarının bizzat gözlenmesi ve yapıldığından emin olunması gerekli... Çocuğun üzerinde baskı kurulmamalı. Bu dönemde bazı ergenlerde insülin dozlarının atlanması, bu konuda ebeveynlere doğru bilgi verilmemesi gibi durumlar görülebilir ve bu ketoasidoz tablosuna yol açabilir. Bu tip sorunlar yaşayan ergenlerin, yazın düzenlenen diyabet kamplarına katılması, hem ruhsal açıdan hem de diyabet eğitimini pekiştirmek için çok iyi bir imkandır. Ülkemizde de çocuklar için çok başarılı diyabet kampları mevcuttur.

BESLENME PLANI YAPILMALI
Diyabetli çocuk okula nasıl hazırlansın?
Öncelikle okul başlamadan çocuğun doktoruyla görüşülerek, onun okula gidiş ve çıkış saatlerine göre insülin ve beslenme planında gerekli düzenlemeler yapılmalı. Ayrıca okul yönetimi ve öğretmenlerle görüşülerek, gerekli bilgiler verilmeli. Okul yönetimine hipoglisemi durumunda kullanılmak üzere meyve suyu paketleri ve glukagon iğnesi bırakılmalı. Çocuğun çantasında da ihtiyaç halinde kullanılmak üzere şeker ve meyve suları, şeker ölçüm cihazı ve insülin kalemi bulunmalı.

SPOR ÖNEMLİ
Spor dersine katılabilirler mi?
Diyabetli çocuklar, spor eğitimine mutlaka katılmalı. Çünkü düzenli egzersiz, diyabet bakımının en önemli unsurlarından biri. Tek yapılması gereken spordan önce ve sonra, şeker ölçümü yaparak gerekirse bir ara öğün yenmesidir.

Çocuk düşük kan şekeri yüzünden nöbet geçirecek olursa, ne yapmalı?
Çocuğun solunum yolu açık tutulmalı, ağızdaki salgıların akciğere kaçmasını önlemek için çocuk yan yatırılmalı. Ambulans çağrılmalı. Bu arada yanağa sürülecek süzme bal veya bacaktan yapılacak glukagon iğnesi de kan şekerini yükseltir.

ÇOCUK VE AİLESİ DİYABET BAKIMI İÇİN EĞİTİLMELİ!
Çocuk diyabet olduğunda neler yapılmalı?
Öncelikle çocuk ve ailesi, evde diyabet bakımı konusunda eğitilmeli. Çocukla yaşına uygun bir şekilde konuşulmalı ve ona neden şeker ölçülmesi, iğne yapılması gerektiği anlatılmalı. Ayrıca çocuğa şeker düşmesi durumlarında ortaya çıkabilecek belirtiler öğretilmeli; bu belirtiler ortaya çıktığında annesine veya bakıcısına, haber vermesi gerektiği hatırlatılmalı. Okulda gerek öğretmenlere gerekse sınıf arkadaşlarına çocuğun diyabetli olduğu belirtilmeli ve diyabetin nasıl bir hastalık olduğu anlatılmalı.

Çocuğa, bakıcıya ve okuldakilere hastalık nasıl anlatılmalı?
Okulda öğretmenlerin özellikle hipoglisemi belirtilerini bilmeleri ve böyle durumlarda çocuğun meyve suyu içmesine izin vermeleri, gerekirse revire kadar çocuğa eşlik etmeleri önemlidir. Biz, bu konuda hazırladığımız 'Diyabetli çocukların öğretmenleri için rehber' isimli kitapçığı öğretmenlere gönderiyoruz.

DİYABETİK ÇOCUKLAR HERKES GİBİ HASTALANIR
Çocuk gece insülin reaksiyonu geçirirse, ertesi gün evde mi tutulmalı?
İnsülin reaksiyonu (hipoglisemi: kan şekeri düşüklüğü) yaşayan çocuğun öncelikle uygun yöntemle şekeri yükseltilmelidir. Bilinci açık ise şekerli bir sıvı içirilmeli; bilinci bulanık ise yanak içine süzme bal veya tanesiz şeker sürülmeli, bilinci yerine gelir gelmez de beslenmelidir.
Bilinci tamamen kapalı (baygın) ise glukagon iğnesi (kan şekerini yükselten ve tüm diyabetlilerin evlerinde bulunması gereken bir iğne) yapılmalı ve çocuk hemen hastaneye götürülmelidir.
Bilinç değişikliğine yol açmayan hipoglisemiden sonra çocuk okula gidebilir. Ancak her tür hipoglisemiden sonra çocuğu takip eden doktor ile konuşularak hipogliseminin nedeni anlaşılmaya çalışılmalıdır.

KAN ŞEKERİ DEĞİŞİR!
Çocuk diyabetli olduğuna göre her hastalandığında hastaneye mi götürmeli?
Hayır. Tüm çocuklar gibi diyabetli çocuklar da zaman zaman hastalanabilir. (Soğuk algınlığı, ishal, bademcik iltihabı vs.) Bu hastalıkların bir çoğu ayaktan verilecek ilaçlarla tedavi edilebilir.
Hastalıklar sırasında sadece kan şekeri değişebilir, bunu bilerek hareket etmek önemlidir.

İDRARDA KETON TESTİ!
Diyabetli çocuk rahatlıkla her ilacı kullanabilir mi?
Diyabetli çocuk her türlü ilacı kullanabilir. Bu konuda diğer çocuklardan herhangi bir farkı yoktur.
Şekerli şuruplar kan şekerinde hafif bir yükselmeye yol açabilirse de bu pek önemli değildir.
Gerekirse insülin dozu arttırılarak bu yükselme önlenebilir. Hastalık sırasında idrarda keton olup olmadığı sık sık kontrol edilmeli ve keton pozitif çıkarsa hemen doktora haber verilmelidir.
Diyabetli bir çocukta idrarda keton çıkması ciddi bir bulgudur ve vücudun daha fazla insüline ihtiyacı olduğunu gösterir.
Ayrıca İdrarda orta veya ağır derecede keton saptandığı zaman derhal doktoru ile temasa geçilmelidir.

BIRAKIN KREŞE RAHAT GİTSİN!
Bademcik, sünnet ve geniz eti ameliyatları sorun yaratır mı?
Ameliyat öncesi ve sonrasında beslenme duraksamaya uğradığından insülin dozları iyi ayarlanmalı.

Çalışan bir anne, diyabetli çocuğa bakmak için işini bırakmak zorunda mı?
Çocuğun diyabet tanısından sonra ilk birkaç ay, annenin evde olmasında yarar var. Ancak diyabet bakımı ile ilgili bilgiler bakıcıya öğretildikten sonra çocuk rahatlıkla bırakılabilir.

Kreşe gidebilir mi?
Elbette. Böylece çocuğun ilkokula kadar diyabet ile yaşayabilmesi konusunda ilk hazırlıklar yapılır. Kreş öğretmenleriyle önceden konuşup, gerekli bilgiler aktarılır.

RÜŞVETÇİ OLMASIN!
Diyabet hastalığı büyüme ve cinsel gelişimle ilgili problemler yaratır mı?
Diyabet kontrolü iyi olmayan çocuklarda; gerek büyüme geriliği gerekse ergenlik gecikmesi görülüyor. Erişkin diyabetliler ise cinsel problemlerle karşı karşıya kalıyor.

Çocuk, kan şekerini ölçmek istemezse ne yapılmalı?
Kan şekerini sık ölçmek iyi bir diyabet kontrolü için şarttır. Bu konuda çocuktan gelecek dirence karşı aileler, tutarlı davranmalı ve taviz vermemeli. Unutmayın ki; çocuk nasıl alışırsa, o şekilde devam eder. Bu konuda rüşvetçi bir tutum izlenmesi doğru değildir. Pazarlık yapılmamalıdır.