Annesinin domuz gribi korunması için eczaneden alıp çantasına koyduğu antibakteriyel el temizleme jeli gözüne sıçrayan 7 yaşındaki küçük kız kornea hücrelerinin erimesi sonrası görme yetisini kaybetti.

Olay geçen cuma günü yaşandı. Söz konusu jeli kızının okul çantasına koyan anne İffet B., nasıl kullanması gerektiğini de anlattı. İstanbul Ak Umut Koleji birinci sınıf öğrencisi küçük D., okula gittiğinde diğer arkadaşları gibi annesinin çantasına koyduğu jeli kullanmak istedi. Ancak kutunun kapağını açmak isterken jeli gözüne sıçrattı. Alkol bazlı kimyasal madde içeren jel, küçük kızı acı içinde bıraktı. Öğretmenleri hemen küçük kızın yüzünü yıkayıp annesine haber verdi.

SAĞ GÖZDEN KORNEA HÜCRESİ

Gözündeki acı gitmeyen ve görememeye başlayan küçük kızın sol gözünün kornea hücrelerinin jeldeki alkol bazlı kimyasal maddeden dolayı eridiği belirlendi. Küçük kızın sol gözü olaydan sonra hiçbir müdahaleye cevap vermedi. Ancak önceki gün kornea hücrelerinde az da olsa iyileşme görüldü.

Doktorlar sol gözü kurtaramazsa, küçük kızın sağ gözünden alınan kornea hücreleri ya da kornea nakliyle görmesi sağlanacak. Anne İffet B., Sağlık Bakanlığı'nın izniyle yasal olarak satılan el temizleme jeli aldığını anlatarak, "Jelin üzerinde çocuklardan ya da göz temasından uzak tutun uyarısı yok. Bütün eczanelerin raflarında bu jeller satılıyor ve hiçbir uyarı yok. Başımıza gelenleri bilen eczaneye tekrar gittiğimde hâlâ aynı jeli sattıklarını görünce, 'Neden hâlâ satıyorsunuz?' dedim. 'Yasal iznimiz var satıyoruz' dediler. Jeli üreten firma hakkında dava açacağım" diye konuştu.

Küçük D'nin okulundaki öğretmenler ise diğer öğrencilerde bulunan jelleri topladı. Küçük kızın doktoru Alp Kayıran da yüksek oranda alkol ve kimyasal madde içeren sıvı maddelerin küçük çocuklardan uzak tutulması gerektiğini vurguladı.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Prof. Ahmet Temel: "Bu jellerin hepsi alkol içerir. Nasıl kolonya göze kaçınca yakarsa, aynı şekilde yakar. Bütün ilaç, solüsyon ve deterjanların üzerinde, 'Gözden uzak tutulması gerektiği' yazar. Yazmıyorsa da anne babanın bunu bilmesi gerekir."

'7 yıldır hiç şikâyet almadık'

JELİ üreten şirketin sahibi Nuri Ölçer, şu ana kadar hiç şikâyet almadıklarını belirtip şöyle dedi: "Bazı yetkililer katıldıkları programlarda ellerine jel sürmeye başladı. Vatandaşlar da bu jelleri ilaç olarak algıladı. Piyasada karaborsa oluştu, alıcılara mal yetiştiremiyoruz. Biz 7 yıldır bu ürünü üretiyoruz, hiçbir şikâyet gelmedi. Bizim ürünler, etil alkol, karbofol ve esans maddelerini içeriyor. Gözle temas halinde bir süre yanma olur ama asla zarar vermez. 'Çocuklardan uzak tutun' yazılmak zorunda değil ama biz yazıyorduk. Ancak son 2 aydır karaborsa yaşandığı için ambalaj konusunda sıkıntı çektiğimizden bu yazılar yazılmadı."