Bazen işverenler işe alacakları insanların yapacakları iş için kilolarının uygun olup olmadığını düşünür... Biz 'SİZ' doktorları ise bu konuda şöyle düşünüyoruz: Aslında bu gibi durumlarda sorulması gereken soru; o kişinin insanlara kilo konusunda rol model olup olmayacağıdır... Şurası kesin ki kimse şeker hastalığına kansere veya kalp rahatsızlığına yakalanmak ya da bunların tedavisi için para harcamak istemez.

Avrupa'nın iki katı
Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; Amerikalılar sağlık sorunlarına gelişmiş bir Avrupa ülkesinin iki katı para harcıyor. Bunun nedeni de Amerikalıların kronik hastalıklara Avrupalılara oranla iki kat daha fazla yakalanması... Peki neden? Çünkü Amerikalılar'ın çoğu aktif değil kötü besleniyor hâlâ sigara içiyor ve stres altında yaşıyor... Buradaki bağlantının farkında mısınız? Bu dört nedenden ikisi direkt obezite ile bağlantılı.

Daha hızlı temizlik
Aslında sağlığı bozan dört olumsuzluk da kontrol altına alınabilir. Daha iyi seçimler yaparsak daha sağlıklı ve daha zengin oluruz. Gelin bu problemi bir örnekle açıklayalım... Musluk açık ve lavabo tıkandığı için taşmaya başlıyor... Ortalığı temizlemek için hemen elimize bir bezle kova alabiliriz. Ya da önce musluğu kapatırız! İşte Amerikalılar'ın da medikal harcamaları azaltmak için düzgün beslenmesi lazım. Böylece hem paraları ceplerinde kalır hem de sağlıkları düzelir.

Kendine bakanlar az para harcıyor
Sağlık sorunları için harcanan paranın dörtte üçü kronik hastalıkların tedavisine gidiyor. Araştırmalar; hayatında önemli bir değişiklik yaparak daha iyi beslenen daha çok egzersiz yapan sigarayı bırakan ve stresi kontrol altına almayı öğrenen kişilerin tasarrufa geçtiğini gösteriyor. Bu kişiler beş yıl içinde tedavi için harcayacakları parayı yüzde 80 oranında azaltıyor. Bu hem para hem de hayat açısından inanılmaz büyük bir kazanç!

Boynunuz ağrıyorsa suçlu cep telefonu!
Stresi azaltmanın ve boyun ile dirsek ağrılarını azaltmanın mucize yolu şudur: Birisiyle temasa geçin ve onunla konuşun! BlackBerry iPhone veya cep telefonunuzla değil bizzat konuşun! Çünkü dijital iletişim aletleriyle iletişim kurduğumuzda bu aletler de bize dokunur ve bu çoğu zaman nazik bir dokunma olmaz.

Zihni de olumsuz etkiliyor
BlackBerry başparmağınızda cep telefonu ise bileğinizde ağrı yapabilir! Sürekli mesajlaşmak da boynunuzun tutulmasına neden olur. Cep telefonları sadece vücudunuza değil aynı zamanda zihninize de ciddi zararlar verir. ABD'de yapılan araştırmaya göre; okulda yazılı sınav olurken cep telefonu çaldırılan öğrenciler telefonu çalmayanlara oranla çok fazla yanlış yapmış! Çünkü kafaları karışmış...

Mutsuzların ortak noktası televizyon!
Cumartesi günü uyumak cebinizde beklemediğiniz anda 20 TL bulmak olgun ve lezzetli bir şeftaliden bir ısırık almak... Bunlar gibi yüzlerce şey size mutluluk verebilir. Peki sizi neler mutsuz edebilir? Cep telefonunuzun çekmemesi eşinizin sürekli dırdır etmesi ya da henüz okumadığınız gazetenizin çöpe gitmesi?

Kondüsyon bisikletine binin
Ama sizi mutsuz eden başka bir gerçek daha var... Mutsuz insanların çoğu televizyon karşısında çok fazla vakit geçiriyor! Araştırmalara göre; ekran karşısında zaman harcayan kadınların kandaki glukoz seviyesinin daha yüksek olduğu ve şeker hastalığı riski taşıyor. Bu yüzden biz size TV izlerken kondüsyon bisikletine binmenizi öneririz.

Böğürtleni yemeyenin pişmanlığı ömür boyu
Böğürtlen; sabah yediğiniz yoğurdu doğal yoldan tatlandırır atıştırmak için idealdir ve tatlı yerine yenebilir. Böğürtlen; kalbi koruyan bir bileşik olan ve kırmızı şarapta da bolca bulunan 'resveratrol' açısından çok zengindir. Daha da iyisi böğürtlenin bağımlılığı sizi sarhoş etmez.

Belinizi ince tutar
Bilim adamları çok yakın bir geçmişte bu küçücük meyvelerin içerdiği baharatlarda başka 'fenol'ler de keşfetti. Bunlardan biri; kanser savaşçısı olarak bilinen 'piceatannol' diğeri ise kan şekerini kontrol altına alan bir bileşen. Lifle yüklü olan bu minik meyve belinizi istediğinizi incelikte tutmanıza ve kalbinizin sağlıklı şekilde atmasına da yardımcı olur. Böğürtlenin kanser hatta felç riskini azalttığını düşünen araştırmacıların sayısı da hiç az değil... Alzheimer hastalığına karşı etkin rol oynayan bu sağlıklı meyveden 'mevsiminde' bol bol tüketmenizi öneririz...