Tarihi 5000 yıl öncesine dayanan, Çinliler tarafından iğnesiz akupunktur olarak adlandırılan akubası, vücudun enerji akımını düzenleyen bir masaj tekniğidir.

Beden Enerjinizi Düzenlemek İster misiniz?
Akupunktur noktaları, bedende meridyen olarak belirlenen enerji kanalının üzerinde bulunan noktalardır. Vücudumuzda sürekli devam eden bir enerji akımı bulunur. Eğer bu akımı engelleyen veya sıkıştıran bir durum oluşursa, bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Akubası (akupresür), vücudun belirli noktalarına basınç uygulayarak, bölgede biriken enerji yoğunluğunu dağıtır. Bu sayede, o bölgeden işlevini yapmak üzere bağlantısı olan organ da rahatlamış olur. Akupunkturun mantığına yakın bir şekilde uygulanan bu yöntemde iğne kullanılmaz. Bunun yerine parmaklar veya ahşap bir alet kullanılır. Bu masajın amacı, gerginlik sebebiyle belli bir noktada toplanan enerji yumağını dağıtmaktır.

Akubası, vücutta gerilen kasları yumuşatır, kan dolaşımını hızlandırır ve vücudun ihtiyacı olmayan atıkların atılmasına yardımcı olur. Özellikle baş ağrısı, regl sancısı ve sinüzit tarzındaki şikayetlerde, çok başarı sağlayan bir tedavi biçimidir. Tıbben açıklaması ise, yapılan masajın ağrıyı hafifletici endorfin boşalmasına sebep olmasıdır.

Akubası, kilo vermede yardımcı olarak kullanılıyor. Belirli akubası noktaları masaj yoluyla uyarılıyor. Bu sayede kilo verme sürecinde destekleyici rol oynuyor.

Akubası çoğunlukla bir akupunktur uzmanı tarafından uygulanır. Belirli noktaları öğrenirseniz, evde kendinize de kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Akubası, ağrı içermeyen bir yöntemdir, bu yüzden kendiniz yaparken herhangi bir ağrı veya acı hissederseniz, hemen durun. Açık olan yaraları uygulanmaz. Hamilelerin doktora danışmandan yapmamaları tavsiye edilir.

Akubası masajının kullanıldığı alanlar:

Baş ağrısı

Kas ağrıları

Kramp ve kasılmalar

Ameliyat sonrası mide bulantısı

Hamileliğe bağlı kusma

Kansere bağlı yorgunluk

Kemoterapiye bağlı mide bulantıları