Yüksek kolesterolün temelinde, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik yatıyor. Kolesterolü yenmek için yapmanız gerekenler:


Kolesterolü Tanıyor musunuz?
Aslında kolesterol, tüm vücutta yaygın olarak bulunan ve yaşam için gerekli olan bir çeşit yağ. Kolesterol, vücutta hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerinin sentezlenmesinde kullanılıyor. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, kilo, yaş ve kalıtsal faktörler, yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabiliyor.

LDL kolesterol, kanda kolesterolü taşıyan başlıca pakettir. Kanda yüksek olduğu zaman damarların iç yüzüne yapışıp buralarda plaklar oluşturuyor. Kolesterol dışındaki bazı maddelerin de eklenmesiyle bu plaklar büyüyor ve çatlaklarda oluşan pıhtılar damarları tıkıyor.

Kandaki kolesterolün bir bölümü de HDL kolesterol adı verilen paketlerin içinde taşınıyor. HDL kolesterol, damarlarda kolesterolün birikimini önlüyor. Yapılan araştırmalar HDL kolesterolü yüksek olan kişilerde kalp hastalığının daha az olduğunu gösteriyor.

Kanda kolesterol düzeyini etkileyen pek çok faktör var. Bu faktörlerin bazıları önlenebilir nitelikte. Bu faktörler kötü huylu kolesterolü yükseltiyor. Bunlardan bazıları: Kalıtımsal faktörler, gıdalar, şişmanlık ve stres.

Düzenli egzersiz iyi huylu kolesterolü yükseltiyor ve kötü huylu kolesterolü azaltıyor. Normalde 60-65 yaşa kadar yaşla birlikte kandaki kolesterol düzeyi de artıyor. Kadınlarda ise menopozdan sonra kolesterol düzeyi yükseliyor. Bazı hastalıklar da kolesterol düzeyi artabiliyor.

Kolesterolü düşürmek için:

Daha az hayvansal yağ tüketin. Sıvı yağları tercih edin.

Etten gözle görülen tüm yağları ve tavuktan derisini ayırın.

Daha az hazır bisküvi, pastane ürünü ve kek tüketin.

Yağsız veya yarım yağlı süt, az yağlı yoğurt ve az yağlı peynir gibi düşük yağ içeren günlük ürünleri tercih edin.

Haftada en az 1 kez balık yemeye özen gösterin.

Bol bol meyve, sebze ve baklagillerden tüketin.

Alkolü ölçülü için. Sigarayı bırakın. Fazla kilolardan kurtulun. Her gün 45 dakika fiziksel hareket yapın.