Renk renk şekerlemeler, çeşit çeşit çikolatalar bayram ziyaretlerinin olmazsa olmazları ancak diş sağlığının da başlıca düşmanı.

bayram20C59Fekeriwidec - Bayramda dişlerinizi de kurban etmeyin

İSTANBUL - Memorial Suadiye Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Dt. Aslı Tapan, kurban bayramında diş sağlığının korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.
Kurban bayramında bolca tüketilen kurban eti dişlere yemek yendikten sonra temizlik ve bakım aşamasında sıkıntı yaşatabilir. Et, dolgularınız, porselen köGoogle Page Rankingüleriniz varsa yedikten sonra dişlerinizin arasına veya köGoogle Page Rankingülerinizin gövdelerinin altına girerek sizi sıkıntıya sokabilir. İple ve uygun fırçalama işlemi ile bu yiyecek artıklarını çıkartmak gerekecektir. Eksik dişiniz varsa ve sayısı fazla ise hem yeterince eti çiğneyip öğütmek zor olabilir, hem de çiğnemeye çalışırken diş etleriniz ve yumuşak dokularınızda birtakım yaralanmalara ortaya çıkabilir. Ama en önemlisi et yendikten sonra bayramların en önemli geleneği haline gelen tatlılarımızın tüketimi konusunda nasıl davranmamız gerektiğidir.
İKRAMLARIN CAZİBESİNE KAPILMAYIN
Bayramlarda şekerli, yapışkan gıda tüketimi artmakla beraber rafine edilmiş kraker, unlu mamüller, ekmek, hamur işleri tahıl gibi karbonhidrattan zengin yiyecekler de yoğun tüketilir. Bunlar da dişleri için tehlike oluşturur. Tükürük su, protein, elektrolit mineral tuzlar, kalsiyum ve flordan oluşur. Tükürük yiyeceklerdeki asidin dişe saldırmasını önleyici tampon görevindedir. Ama tek başına çürük önlemez.

Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olan sağlıklı yaşam alışkanlıkları da çok önemlidir. Çürüğe neden olan bakteriler asit, yiyecek birikintiler ile birleşip diş üzerinde plak denen yapışkan madde oluştururlar. Bu plak da bakteri çoğalmasına neden olur. Bakterinin ürettiği asit minede harabiyet başlatıp dişi çürütür. Bayramların vazgeçilmez tadı, şekerler ve tatlılar da dişlerimizin üzerine yapışıp kalırlar. Bu nedenle bayram ikramlarını ölçülü tüketmek gerekir.