50 yaş üzerindeki erkeklerin en az yılda bir kez prostat muayenesi olması gerekliğinin altını çizen Op. Dr. Süleyman Uraloğlu, sağlığın ihmale gelmeyeceğini vurguladı.

Bazı sağlık sorunlarının hafif belirtiler gösterebileceğini bildirerek ancak belirli bir süreçten sonra bu rahatsızlığın ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğine dikkat çeken Opr. Dr. Uraloğlu, "Şikayetler hafif başlayıp uzun vadede artıyor ve normalmiş gibi algılanıyor. Bazı insanlar 'ben yaşlıyım bunlar normaldir' diyebiliyor.

Ben idare ediyorum. Şimdi doktora giderim kötü bir şey söyler' diye de düşünülebiliyor. Ayrıca 'doktor ya ameliyat derse? Bazı insanlar ameliyattan sonra hiç iyi olmuyor,
diye kötü örneklerden korkuyor" dedi.

Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Süleyman Sıtkı Uraloğlu, ailesinde prostat kanseri öyküsü bulunan erkeklerde 45 yaşından sonra bu riskin başladığını ifade etti.

PSA adı verilen kan tahlili ve ultrasonla kolaylıkla teşhis edilebilen prostat kanserinde erken tanının büyük önem taşıdığını vurgulayan Uraloğlu, geçmişte PSA yapılamadığı için pek çok erkeğin prostat kanserinden dolayı hayatını kaybettiğine işaret etti. Uraloğlu, hastaneleri bünyesinde bu teşhisin ve açık ya da kapalı olarak ameliyatların başarı ile yapıldığını belirtti.

50 YAŞINDAN SONRA RİSK BAŞLAR
Opr. Dr. Uraloğlu, ''PSA'dan şüpheleniyorsak, prostattan parça alıp patolojiye gönderiyoruz. Erken tanı konulursa hasta yüzde 100'e yakın bir oranla tedavi edilebilir. Çünkü etkin tedavi yöntemleri var. Ne kadar geç yakalanırsa, kanserin saldırganlığı ve ölüm riski artar'' ifadesini kullandı.

Protein ağırlıklı beslenme, çevresel faktörler, gen mutasyonları ve daha pek çok nedenden dolayı prostat kanseri yaşının gittikçe düştüğüne dikkati çeken Uraloğlu, ''Prostatta yaşlar biraz daha aşağı çekildi. 50 yaşından sonra prostat kanseri riski başlıyor. Bunlar iyi takip edilirse iyi huylu kanserse, tedavisi başarılı oluyor" diye konuştu.