Bayramlarda ailenin bir arada bulunmasının çok önemli olduğunu, ziyaretlerin aile birliği, bireyler arası yakınlaşma ve dayanışmayı artırdığını anlatan HÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Özcebe, gribin bulaşma yollarından korunmak için bayramlaşmada sık kullanılan öpüşme ve sarılma gibi eylemlerden uzak durulması gerektiği uyarısında bulundu.
ZİYARETLER GRİBİ TAŞIR
Kayıtlara göre ölen kişi sayısının 100'ü geçtiğini ve çok sayıda kişinin de yoğun bakım servislerinde tedavi altında olduğunu belirten Özcebe, ntvmsnc.com'a şunları kaydetti:
''Kalabalık ortamlarda hasta kişinin bulunması, hastalığın hızının daha da artmasına neden olacaktır. Toplumda bebekler, küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar genellikle evlerde oturmaktadır. Bu kişilerin sokak ve kalabalık ortamlarla olan etkileşimleri oldukça azdır. Hasta kişilerin yapacakları ziyaretler, toplumla fazla etkileşimi olmayan gruplar için risk oluşturacaktır. Bu nedenle, hasta bir kişi ziyarete geldiğinde daha dikkatli olunmalı.
YAKIN TEMASTAN KAÇININ
Evde grip hastalığı şüphesi olan bir kişi, hastalığını yapacağı ziyaretler aracılığıyla çok fazla haneye taşıyabilir ve gribi bulaştırabilir. Bu nedenle, hasta olan kişilerin bu yıl bayram ziyaretlerinin sınırlandırılmasında yarar vardır. Solunum yolundan atılan virüslerin, havaya ve eşyalara bulaşması ile çevredeki diğer kişilere bulaşan bu hastalığın yayılım hızının azaltılması için toplum olarak bu bayramda olabildiğince telefon gibi iletişim araçlarını kullanarak bayramlaşmayı tercih etmeliyiz.''
Özcebe, bayram ziyareti yapılmaması, mutlaka yapılacaksa da yakın temastan kaçınılması gerektiğini belirterek, ''Ziyaretler sırasında uzaktan selamlaşılmalı, öpüşme, tokalaşma, el öpme gibi alışkanlıklarımızdan bu sene vazgeçilmeli. Ziyaret sonrasında ev ortamı iyice havalandırılmalı, eller yıkanmalı. Ayrıca, hastalar bayramlaşmaya gitmemeli, evdeki kişi hasta ise odasından çıkmamalı'' dedi.