Domuz gribine karşı el yıkamanın püf noktaları..Grip salgını sebebiyle el yıkama alışkanlığının arttığını söyleyen uzmanlar yıkamada çok sıcak ya da soğuk su yerine ılık su kullanılmasını tavsiye ediyor. Alkollü dezenfektan ciltteki tahrişleri artırdığı için tavsiye edilmiyor.

Grip salgını yüzünden insanlar ellerini daha çok yıkamaya başladı. Ancak el yıkarken kullanılan sıvı sabunlar ve anti bakteriyel ürünler elleri tahriş edebiliyor. Göztepe Medical Park Hastanesi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Savaş İyigün ellerini sık yıkayanlara çok sıcak ve çok soğuk sudan kaçınmalarını öneriyor. Dr. İyigün alkollü dezenfektan kullanımının ellerdeki tahrişleri artırabileceğini ifade ediyor. Eldeki tahrişlerin kuruluk soyulma parmak izlerinde silinme çatlaklar sızlama şeklinde belirtilerle ortaya çıkacağını ifade eden İyigün tahriş olan deride alerjik etkilerin daha çabuk ortaya çıkacağını söylüyor.

Kaşıntılı sulantılı kızarık döküntülerin el egzaması belirtisi olduğunu dile getiren Dr. İyigün egzamadan korunmak için tahriş edici ve alerjik maddelerden uzak durulmasını istiyor. İyigün'ün tavsiyelerine göre elleri sık sık yıkayanlar ılık su ya da içi pamuklu eldiven kullanmak gerekiyor. Eller terlemeden eldivenleri çıkarmak cilt sağlığı için önem taşıyor.

Cildin yıkama ile kaybettiği doğal yağların yerine konmasının önemli olduğunu vurgulayan Dr. Canan İyigün cilt kuru hissedildikçe ince bir tabaka halinde nemlendirici krem uygulanmasını öneriyor. Eller yıkandıktan sonra nemli iken uygulamanın daha etkili olacağını kaydeden İyigün alerjik hastaların dermatologlarının önerdiği ürünleri kullanması gerektiğini ifade ediyor.