Ekinezya gribe karşı vücutta bağımlılık sistemini geliştiriyor.Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Koç ekinezya bitkisinin bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayanlar için önemli bir doğal destek olduğunu bildirdi.

Tarsus- Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Koç anavatanı Kuzey Amerika olan ve ilaç sanayisinde kullanılan ekinezya bitkisinin çok sayıda yararı olduğunu söyledi. Ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu dirençli hale getirdiğini belirten Prof. Dr. Koç şöyle devam etti:

''Bu bitkinin enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyan güçlü doğal bir kaynak olduğu tespit edildi. Ayrıca ekinezya halk arasında domuz gribi olarak bilinen Pandemik A (H1N1) virüsü ile mevsimsel grip ve soğuk algınlığına karşı da etkili.

Alman Sağlık Bakanlığınca soğuk algınlığı solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı ekinezya alınması öneriliyor. Grip domuz gribi ve soğuk algınlığını önleyici etkisi nedeniyle hastalık öncesinde koruyucu olarak kullanılabileceği gibi hastalık belirtilerinin ortaya çıkması durumunda da kullanılabilir.''

Yapılan araştırmalarda ekinezyanın soğuk algınlığı ve nezleye yakalanma ihtimalini yüzde 58 oranında düşürdüğü öksürük ve baş ağrısı gibi durumları hafiflettiğinin belirlendiğini kaydeden Prof. Dr. Koç ''C vitamini ile alındığında gribe yakalanma oranını oldukça azaltıyor. Ayrıca zehirli böcek sokmalarında kızamık kabakulak ve çiçek hastalıklarında diş-boğaz ağrılarında gibi çok sayıda hastalık için de etkin olarak ilaç sanayisinde faydalanılıyor'' dedi.

Kullanım şekilleri

Prof. Dr. Hüseyin Koç ekinezyanın piyasaya sunulan tabletleri veya herbasından hazırlanan çayının günde 2-3 defa aç karnına 2-3 hafta süresince içilebileceğini ardından en az 10 gün ara verdikten sonra tekrar tüketilebileceğini söyledi.

Ekinezyanın bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla etkileşime girebileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Koç bu bitkinin ilaçlarla birlikte alınmaması gerektiğini belirtti.

Bitkinin hamile olanlara da önerilmediğini kaydeden Prof. Dr. Koç ''Ekinezyayı otoimmün hastaları tiroit bezi hastaları şeker hastaları ankisiyete eklem iltihapları kalojen doku hastalığı (Lupus) bulunanların kullanmaması gerekiyor'' diye konuştu.