Yağ ve yağlı besinlerin, sağlığımızın düşmanı gibi yansıtılması, hepimizi hatalı düşüncelere doğru sürükler. Dengeli bir beslenme biçiminde, yağ mutlaka yer alması gereken öğelerden biridir.

Yağlar Olmadan Asla!
Yağların sağlık üzerindeki etkileri, çeşidi ve miktarıyla ilgilidir. Eğer günlük ihtiyacınızdan fazlasını tüketirseniz, bu yağların da büyük kısmını hayvansal yağlardan elde ederseniz, yağ sizin için sorun olur.Günlük alınması gereken kalori ihtiyacının, %30’u yağlardan karşılanmalıdır. Yağlar, depolanmış enerji kaynaklarıdır. Vücudun devam ettirdiği pek çok fonksiyon için, belirli miktarlarda yağa ihtiyaç vardır.

Hücresel fonksiyonlar, pek çok hormonun üretimi, beynin düzenli işlemesi, cinsel yaşam, üreme fonksiyonu ve daha pek çok vücut işlevi için yağa ihtiyaç duyulur. Yağlar olmadan hücre duvarınız bütünlüğünü koruyamaz. Sinir sistemi ve bellek yeterince güçlü olmaz.

Omega3 ve Omega6 yağ asitleri, sağlık için son derece önemlidir. Omega3 yağ asitlerinin kaynağı balık ve balık yağıdır. Özellikle derin denizlerde avlanılan sardalye, kumbalığı, uskumru ve sombalığı, bol miktarda Omega3 içerir. Haftada 2-3 gün balık tükettiğinizde, yeterli miktarda omega3 yağ asidi alırsınız.

Omega6 asidi, ayçiçeği yağı, pamukyağı, susamyağı ve mısıryağında bulunur. Bu yağ asidinin diğer kaynakları ise, karaciğer, beyin, et gibi besinlerdir. Omega6 yağ asitlerinin zararlı olduğu düşünülmemelidir. Önemli olan omega3 ile omega6 arasındaki dengeyi iyi kurmaktır.

Beslenmede fast-food tüketim, atıştırma, tıkıştırma tarzı hızlı ve özensiz beslenme ile aldığınız gıdalar, omega3 miktarını azaltıp, omega6 miktarını arttırmaktadır. Dengeli beslenmek, omega6 yağlarının omega3 yağlarına olana doğru orantısını ayarlayabilmektedir. EN ideal değer: 3/1’dir.

Omega3 ve omega6 grubundaki yağ asitlerinin yeterli miktarda alınması, sizi romatizmal hastalıklardan korur. Kan kolesterolü ve trigliserit düzeyinizi normal seviyede tutar. Ayrıca kan basıncınızın kontrolü kolaylaşır, saç ve deri sağlığınız daha iyiye gider. Eğer omega3 ve omega6’dan eksik kalırsanız, yorgunluk, motivasyon eksikliği, halsizlik, sindirim sistemi sorunları, bağışıklık sisteminde zayıflama, depresyon ve unutkanlığa sebep olur.

Beslenmenizle, yeterli miktarda yağ alınırken, fazlaca kolesterol ve doymuş yağ tükettiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca yeterli miktarda yağ alırken, fazlaca kolesterol ve doymuş yağ tükettiğinizden emin olmalısınız.