Yoğun iş hayatı sağlık ve beslenme alışkanlıklarımızı doğrudan etkiliyor. Geçiştirilen öğle yemekleri, elimizden düşmeyen kahve ve çay fincanları sağlıksız beslenmenin kapısını aralıyor.

Çalışan Kadınlar
Çalışan kadınların büyük bir bölümü sabahları biraz daha uyuyabilmek için kahvaltı yapmıyor. İş yerine gittiği anda başlayan yoğun iş trafiği öğle yemeğine kadar aç kalmasına neden oluyor. Uyandığı andan itibaren aç kalan vücut, kendini toparlamak için öğle yemeğinde ihtiyacından daha fazla açlık hissi sinyalleri gönderiyor. Sonucunu hepimiz biliyoruz. Yemek sonrası üzerimize çöken rehavet, akşam üzerine doğru azalan enerjimiz ve fazla kilolalar!

Ofiste sağlıklı beslenmek sanıldığı kadar zor değil. Zararlı alışkanlıkları hayatınızdan çıkarıp yerine yeni ve faydalı alışkanlıklar edinmeniz yeterli…

Sabahları kahvaltı yapmak için vaktiniz yoksa 1 bardak süt içmeye gayret gösterin. Süt; içinde bulundurduğu maddeler sayesinde midenizi dinlendirir ve tokluk hissi yaratır.

Öğle yemeklerinizde ana yemeğin yanına garnitür olarak pilav, patates püresi gibi yüksek kalorili yemekler yerine buharda pişirilmiş sebze gibi sağlıklı ve düşük kalorili yemekleri tercih edin.

Ara öğünlerde yüksek kalorili atıştırmalıklar yerine lifli ve düşük kalorili gıdalar tüketmeye özen gösterin. Çantanızda kolayca bulundurabileceğiniz ceviz, fındık, kepekli bisküvi gibi yiyeceklerle düşen enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Gün içerisinde çay ve kahve içme alışkanlığınızı gözden geçirin. 1 adet kesme şekerin 10 kalori olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 1 fincan çay için kullandığınız şekerin size kilo aldıracağını bilerek günlük çay ve kahve tüketimini asgari seviyeye indirin. En sağlıklı ve gerekli içecek suyu masanızdan eksik etmeyin.

Egzersiz yapmak için vaktim yok bahanesini bir kenara bırakıp ofis içinde kendinize hareket alanları yaratın. İş arkadaşınıza telefon açmak yerine yanına gidip söyleyin. Böylece yürüyüş yapmış olursunuz. Asansör yerine merdiveni tercih ederek form koruyabilir, kalp sağlığınız için kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.