Vücutta hissedilen kaşıntı
Kaşıntının ne kadar süredir ve daha çok hangi bölgelerde olduğunun teşhis edilmesi önemli. Yine de genel olarak karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği, guatr, bağırsak parazitleri gibi nedenlerde cilte kaşıntı olur. Bazı kan hastalıkları (anemi, polisitemi) kanser türleri (lösemi, lenfoma) psikiyatrik hastalıklar ve deri kuruluğu da cilt kaşıntınıza yol açar.


Saç dökülmesinin nedenleri
Saça uygulanan travmalar (sürekli sıkı bağlama, çok sık sıcak fön, boya, ve perma) saç dökülmesinin nedenleri arasında. Hamilelik ve sonrası, hormonal sorunlar, guatr, anemi, ateşli hastalıklar, bazı ilaçlar ve yanlış diyet uygulamaları da saçların dökülmesine neden olur. Ameliyatlardan sonra, stres, kanser hastalıkları, böbrek diyalizi, A vitamini fazlalığı, normali günde ortalama yüz tel olan saç dökülmesini artıran nedenler arasında.


Ayaklarda oluşan mantar
Ayaklarda görülen mantarın kesin tedavisi için dikkat edilmesi gereken bazı koşullar var. Uygulanan tedaviye en az 4 hafta devam edilmesi gerekir. Tırnaklarda mantar varsa onların tedavi edilmesi şart. Derinin kuru tutulmasına (özellikle parmak aralarının) özen gösterilmesi önemli. Başkalarının terlik, ayakkabı, havlu, tırnak makası ve törpüsünün kullanılmaması gerekir. Toplu kullanılan yerlerde (havuz, deniz kenarı, duş, sauna, otel odaları gibi) çıplak ayakla gezmemenizi öneririz. Terlik, çorap ve ayakkabılarınızı dezenfekte edin.