"Adjuvant online" risk hesaplama programı meme kanseri tedavisinde önemli avantajlar sağlıyor. Prof. Turhal, kanserin risk hesaplamasının matematiksel kesinlikte yapıldığını söylüyor.İSTANBUL - Meme kanserinde standart tedavi, tümörün büyüklüğü, lenf bezlerine sıçrayıp sıçramadığı, grade, yani tümörün bölünme sıklığı ve kanser hücresinin kadınlık hormonlarıyla ilgisinin olup olmadığını baz alan stratejiye göre yapılıyor.

Dünyada sekiz kadından birinde görülen ve kadınlarda kanserden ölümlerde ilk sırada yer alan meme kanserinin teşhis ve tedavisinde önemli gelişmeler var. Gelişmelere rağmen yaklaşık 20 yıl önce belirlenen tedavi stratejisinin ana parametrelerinin önemli değişikliğe uğramadığını, meme kanseri tedavisinin yenilik ve arayışlara gebe olduğunu belirten MÜ Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Turhal, yol gösterecek yeni arayışlardan birinin 'Adjuvant online' sistemi olduğunu söyledi.
İYİLEŞME VE ÖLÜM RİSKİ HESAPLANIYOR
Prof. Turhal'a göre, bir nevi internet bağlantılı risk hesaplama programı olan adjuvant online ile meme kanserinde hastaya özgü risk hesaplama, matematiksel kesinlikte yapılabiliyor.
"Örneğin, Washington’daki National Cancer Institute sitesine hastanın kanseri ile ilgili 6-7 parametreyi giriyorsunuz. Sistem, kendisinde kayıtlı yüzbinlerce hasta içinden benzer özelliklere sahip hastaları bulup tarıyor ve onların değişik tedavi seçeneklerinden ne kadar fayda gördüğünü size yüzde olarak bildiriyor. Buna göre hastalığın iyileşme ve ölüme yol açma riskini hesaplıyor. Aynı programda, uygulanacak değişik tedavilerin riskleri ne kadar azaltabileceği belirleniyor. Örneğin hormon tedavisinin hastanın risklerini ne kadar azaltabileceği daha önce bu tedaviyi görmüş hastaların bilgileri ile kıyaslanarak hesaplanıyor. Bu sayede hastanın kanserinin risk hesaplaması matematiksel kesinlikte yapılıyor.

Siz de hastanızla beraber bu oranlara bakarak en uygun tedavi kararını verebiliyorsunuz. Örneğin, 'Kemoterapi kanserden ölme ihitimalinizi yüzde 1.8 azaltacaktır' gibi bir sonuç çıkıyor. O zaman hasta, 'Yalnızca hormon tedavisi ile gidelim" diyebiliyor. Sistemle ilgili en büyük sorun ise yakın zamanda keşfedilen bazı yeni parametrelerin henüz sistemin hesaplama kriterlerine dahil edilmemiş olması."

GEN ANALİZİ UMUT VERİYOR
Gen analiziyle ilgili gelişmeler yaşandığını da vurgulayan Prof. Turhal, "Geçmişte tümörden alınan doku parçalarını kemoterapi ilaçlarına maruz bırakarak hastaya başarılı olan ilacın uygulanması şeklinde arayışlar olmuştu. Ancak bu uygulamalar başarılı öngörü sağlamadı. Bugün için rutinde kanser tedavisi, kemoterapinin doğrudan hastaya uygulanması ve hastalığın ilaçlara cevap verip vermediğinin gözlenmesiyle yapılıyor. Bu alandaki yeni arayışlar ise gen analizi yaparak hastanın tedaviye cevap verip vermeyeceğini öngörebilmek üzerine yoğunlaştı. Bu noktada Oncotype DX, Mammaprint, Rotterdam skalası olmak üzere 3 ayrı gen analizi geniş hasta grupları üzerinde deneniyor" dedi.

kanserstandard - Meme kanserinde on-line tedaviKanser hücresi