Mısır (darı) ekmeği: Çölyak adı verilengluten enteropatisi hastalığında tüketebilecek tek ekmektir. Kişi hastalıksebebiyle buğday, arpa ve çavdar unlarından elde edilen ürünleri tüketemez.
Kepek ekmeği: Dışkepeği ayrılmış, ancak embriyo ve iç kepeği ayrılmamış undan elde edilen mayalıekmek, beyaz ekmeğe göre daha besleyicidir. Önemli bir B1 vitamini (thiamin)kaynağıdır. Bu sebeple çok kahve içenlerde ve düşük kalorili diyet yapanlardatercih edilmelidir.
Çavdar Ekmeğiüşük tansiyonu olanlarda ve kalsiyum ihtiyacı fazla olan kişilerdekullanılmalıdır. İyi bir niasin kaynağı olması sebebiyle de diyabet (şekerhastalığı), hipertroidizm ve sporcularda tercih edilmelidir.
Esmer Ekmek: Tüketimi genelde dahafaydalı görünmektedir. Esmer ekmek yüksek lif ve buğday özündeki değerlivitaminleri içerdiği için pek çok hastalık durumunda tercihedilmelidir. Ekmeğin günlük beslenmemizde yer alması gerektiği unutulmadansüt, yoğurt, sebze meyve ve et grubundaki diğer gıdalarla birlikte ve bir dengeiçinde tüketilmesi gerekir.