Bazı sebze ve kuruyemişlerde olması gerekenden daha fazla aflatoksin bulundu.Avrupa Birliği (AB) 30 Kasım-4 Aralık günleri arasında değişik ülkelerden ithal edilen 67 gıda için Gıda ve Yem İçin Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) kapsamında risk bildiriminde bulundu.

Risk bildiriminin 7'si Türkiye kaynaklı olurken 6'sı fındık-fıstıkta limitlerin üzerinde aflatoksin bulunması ile ilgili.

RASFF Portalı'ndan derlenen verilere göre fındık-fıstık türü ürünler ile bazı taze sebzelerde limitlerin üzerinde aflatoksin bulunduğu gerekçesi ile 30 Kasım-4 Aralık günleri arasında Fransa iki kez Almanya 4 kez risk bildiriminde bulundu.

İtalya ise aynı tarihler arasında Türkiye'den ithal edilen çam fıstığında salmonella bulunduğu gerekçesi ile RASFF kapsamında risk bildirimi yaptı.

AB'nin uyguladığı RASFF AB ülkelerinin herhangi birinde gıda ve yem konularında insan sağlığını tehdit eden bir risk saptanması durumunda diğer ülkelerin de bilgi sahibi olmasını ve gerekli önlemleri almasını sağlayan bir araç olarak çalışıyor.

Yüksek dozda aflatoksine maruz kalmak HCC tipi Karaciğer kanser nedeni olabiliyor.