tomografi icin 2 kez dusunun 47881 - Tomografi için 2 kez düşünün!

Bir tomografi çektirmek bazen 442 akciğer röntgeni çektirmek kadar etkili olabiliyor..

Bir tomografi çekiminin bazı durumlarda 442 kez akciğer röntgeni çektirmiş kadar radyasyonun vücuda nüfuz etmesine sebep olduğu ortaya çıktıUzmanlara göre tomografi her 80 hastadan birinde kanseri bile tetikleyebiliyor. California Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ortalama bir tomografi çekimi sırasında vücudun 442 akciğer röntgeni ya da 74 mamogram çektirmiş kadar radyasyon aldığı belirtildi.

Doktorlara gereksiz tomografi çekimi yaptırmamaları uyarısında bulunuldu. Radyo dalgalarını kullanan MR’ın ise hiçbir riski yokvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! rahatlıkla çektirebilirsiniz.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre bilgisayarlı tomografiden yayılan radyasyon kanser riskini artırıyor. ABD’de 2007’de yapılan tomografilerden 15 bin kişinin ölebileceği ileri sürüldü

Amerikalı araştırmacılarvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! ABD’de 2007 yılında yapılan bilgisayarlı tomografi (CT) taramalarından yayılan radyasyonunvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! 20 bin kanser vakasına ve yaklaşık 15 bin ölüme neden olabileceğini bildirdi.

Başyazısındavirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! Ulusal Kanser Enstitüsü’nün bir araştırmasına değilen saygın tıp dergilerinden “Archives of Internal Medicine”virgul - Tomografi için 2 kez düşünün! bilgisayarlı tomografi cihazlarıyla yapılan tanı koyma amaçlı testler sırasında yayılan aşırı radyasyondan binlerce kişinin kanser olabileceğini öne sürdü. Uzmanların doktorlara “gereksiz yere bilgisayarlı tomografi yapmayın” çağrısını da vurgulayan dergi şu noktalara dikkat çekti:

RÖNTGENİN 100 KATI

* CTvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! yani bilgisayarlı tomografi cihazlarından yayılan aşırı radyasyonvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! kanser riskini artırıyor.

* CT taramasıvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! hastayı keşif amaçlı tıbbi operasyon seçeneğinden kurtararak doktorlara vücudun içini görme imkânı tanıyor. Ancak bu cihazlarvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! geleneksel röntgen cihazlarından daha fazla radyasyon yayıyor. Verilere görevirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! bir göğüs CT taramasına giren hastavirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! göğüs röntgeninin yaydığı radyasyonun 100 katı bir doza maruz kalıyor.

* ABD’de 1980 yılında yalnızca 3 milyon kişinin geçtiği CT taramasıvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! 2007’de 70 milyon kez uygulanmış.

* Ulusal Kanser Enstitüsü’nün geliştirdiği bir formülvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! 2007’de yapılan CT taramalarının 29 bin kanser vakasına ve 15 bin ölüme yol açabileceğini gösteriyor.

* Kanser vakalarının üçte birininvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! CT taramasından geçtiği sırada 35 ila 54 yaş arası olan kişilerde oluşması bekleniyor. Kansere yakalanacağı öngörülen kişilerin üçte ikisinin kadınlardan oluşacağı tahmin edilirkenvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! meme kanserinde de 2 bin vakalık bir artış kaydedileceği tahmin ediliyor.

GEREKSİZ YERE YAPMAYIN!

Başyazıyı hazırlayan “Archives of Internal Medicine” editörü Dr. Rita Redbergvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! “CT tarama cihazlarından düşündüğümüzden fazla radyasyon yayıldığını ve kayda değer oranda da kanser vakası görüldüğünü öğrendik.

Her yıl milyonlarca CT taraması yapıyoruz ve bu rakamlar giderek artıyor” diye konuştu. “Doktorların CT taraması konusundaki şevki ve bu taramayı sıkça yapmasının hastalarını riske soktuğunu” söyleyen Dr. Redbergvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! “Bazı taramalar kesinlikle önemli ve hayat kurtarıcıykenvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! bazılarına hiç gerek yok” dedi.

GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ VE ETKİLERİ NELERDİR?

* Ultrason: Ses dalgalarıyla çalışıyor ve bu nedenle tamamen zararsız.

* Bilgisayarlı tomografi: X ışını yani radyasyon kullanılıyor. Bu nedenle potansiyel zararı var.

* Manyetik Rezonans (MR): Dokulardaki hidrojen protonlarınınvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! manyetik ortamda dışarıdan bir elektromanyetik dalgayla (zararlı olmayan) uyarıldıktan sonraki davranışlarını görüntülüyor. Bugüne kadar olumsuz bir etkisi gösterilmemiş.

* Nükleer tıp: Vücuda dışarıdan radyoaktif bir madde veriliyor ve vücuttaki dağılımı araştırılıyor. Özellikle tanı amaçlı tiroidvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! böbrek ve kemik hastalıklarında (kemikte metastaz aramak için) kullanılıyor.

* Pozitron Emisyon Tomografi (PET): Kanser tanısında ve evrelemesinde çok yaygın kullanılıyor.

* Röntgen: İnsan vücudunu iki boyuta indirip inceliyor. Röntgen de hastayı radyasyona maruz bırakır. Tek bir inceleme için doz düşük kalırkenvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! tetkik tekrarlandıkça risk artıyor.

FAZLASI ZARARLI AMA GEREKLİ OLDUĞUNDA HAYAT KURTARIYOR

ABD Ulusal Kanser Enstitsü’nün çalışmasına göre tomografilerin yaydığı radyasyonun kanser riskini artırdığı bilgisine karşı uzmanlarvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! “gerekli durumlarda mutlaka çekim yapılmalı”diyor. Uzmanlara görevirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! fazla ve sık tomografi çekimlerinde maruz kalınan radyasyon kanser nedeni olabiliyor ama tomografi cihazı aynı zamanda hayat kurtaran çok önemli bir araç.

Prof. Dr. Şuayip Yalçın (Hacettepe Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi Başhekimi ve Tıbbi Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı): “Biz zaten ‘iyonize radyasyon’ dediğimiz durumun kansere yol açabileceğini biliyoruz. Bunlarla ilgili birtakım kriterler var. Vücudun alabileceği maksimum dozlar belirlenmiştir. Bazen tıbbi olarak gerekli durumlarda bunlar aşılabiliyor ama genellikle buna dikkat ediliyor. Önemli olan bilinçsizce veya çok sayıda yapılan çekimlerdir. Hasta için gerekli olmadıkça çekilmemeli. Hasta da doktor istemi olmadan bu görüntüleme yöntemlerine başvurmamalı.”

Prof. Dr. İzzet Rozanes (Radyodiagnostik uzmanı): “Araştırma sonucunda da görüldüğü gibi bunda gerçek payı olduğu çok açık. Ancak CT’ler çok ciddi hayat kurtaran bir araç. Araştırmaya göre 29 bin kanser vakası varsayımı var ama tomografiler milyonlarca kişinin de hayatını kurtarmıştır. Yani karanlık yüzü var ama aydınlık bir yüzü de var. Gereksiz tomografi çekiminden kaçınılmalı. Türkiye’de gereksiz CT kullanımı olduğu varsayımı var. Ama madalyonun bir yüzü daha var. Hasta acile geliyorvirgul - Tomografi için 2 kez düşünün! ayak bileği burkulmuş. Doktor yumuşak doku teşhisi konuluyor. Ama eve gönderilen hastanın şikâyeti geçmiyor ve kırık olduğu ortaya çıkıyor ve doktor suçlanıyor. Ama radyasyonun potansiyelini göz önünde bulundurmalı.”