Atatürk Üniversitesi (Aü) Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Küçükali Düzenli Beslenmeyen ve Kahvaltı Alışkanlığı Olmayan Öğrencilerin Diğerlerine Göre Agresif ve Daha Başarısız Olduğunu Söyledi.Atatürk Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Küçükali düzenli beslenmeyen ve kahvaltı alışkanlığı olmayan öğrencilerin diğerlerine göre agresif ve daha başarısız olduğunu söyledi.
"Kahvaltı Etmeyen Öğrenciler Agresif" Yrd. Doç. Dr. Küçükali yaptığı açıklamada ''Kahvaltının Eğitim Üzerindeki Etkisi'' konulu çalışma yaptığını belirterek kahvaltı alışkanlığının çocukların eğitimdeki başarısını önemli ölçüde etkilediğini belirtti.

Beslenme alışkanlığının çocuğun bedensel duygusal ve sosyal gelişimi doğrudan etkilediğini kaydeden Küçükali ''Araştırmada özellikle kahvaltı alışkanlığı olmayan öğrencilerin agresif daha başarısız ve dikkat eksikliği olduğunu gördük'' dedi.
İlköğretim öğrencilerinin çoğunda kahvaltı etme alışkanlığı olmadığını ifade eden Küçükali şöyle konuştu:
''Öğrenciler yeterince kahvaltı yapamıyor özellikle çalışan ailelerin çocukları daha fazla sıkıntı çekiyor. Çünkü bu aileler çalıştıkları için sabahları kahvaltı hazırlamak yerine çocuklarına harçlık veriyor. Çocuklar da okulda besin değeri düşük fast-food türü besinler tüketiyor. Bu da çağın hastalığı olan obezitenin altyapısını oluşturuyor.''
ABD'de ilköğretim okullarının kantinlerinde fast-food ürünlerin satılmasının yasaklandığını belirten Küçükali ''Bizde bunun tam tersi. Kahvaltı sorunu olan çocukların besin değeri çok düşük olan tost simit hamburger ile beslendiğini gördük'' diye konuştu.
Üst sınıflara çıkıldıkça kahvaltı sorununun arttığını ifade eden Küçükali şunları kaydetti:
''1. kademe eğitimde 1'den 5'inci sınıfa kadar olan grup üzerinde araştırma yaptık. Alt sınıflarda kahvaltının daha sıklıkla üst sınıflarda ise daha az yapıldığını gördük. İlköğretim 1. sınıfta okuyan öğrencilerin yüzde 93.75'i kahvaltı yapıyor 5. sınıfta okuyanların ise yüzde 67.58'i kahvaltı yapıyor. Ortaöğretim lise ve üniversite düzeyine çıktıkça bu oran korkunç derecede düşüyor. Düzenli beslenmeyen kahvaltı alışkanlığı olmayan çocukların diğer çocuklara göre daha agresif dikkat eksikliği yaşayan ve eğitimde başarısız olduğunu tespit ettik.'' Küçükali Milli Eğitim Bakanlığının obezite konusunu ele almasını özellikle ailelere destek olmasını ayrıca okullarda çocukların sağlıklı beslenmesi için kahvaltı verilmesi gerektiğini söyledi.