Yeşil yapraklı sebze ve meyvelerde bulunan karotenoid içerikli besinler göz sağlığı için önemli...Yeşil yapraklı sebzelerde ve renkli meyvelerde bulunan karotenoid görme performansını artırdığı ve yaşa bağlı göz hastalıklarını önleyebildiği ortaya çıkarıldı.
Journal of Food Science dergisinde yayınlanan araştırmada sonuçlara ulaşmak için Georgia Üniversitesi'nden araştırmacılar karotenoid (Karoten içeren maddeler karotene benzeyen) lütein ve zeaxanthinin görüş performansı üzerindeki etkilerini inceleyen çoklu araştırmaları derlediler. Bu karotenoidler retina üzerinde pozitif etki oluştururarak gözün görmesinde önemli rol oynuyorlar.
Çeşitli çalışmalar gözden geçirildikten sonra araştırmanın yazarları lütein ve zeaxanthin gibi maküler pigmentlerin görüş performansı üzerinde etkisinin olduğu sonucuna vardılar. Lütein ve zeaxanthin göz alıcı ışıktan kaynaklanan rahatsızlık ve yetersizlik ile optik foto-gerilimin iyileşme süresini azaltabiliyor.
Araştırmacılar aynı zamanda bu pigmentlerin retinayı ve merceği koruduğunu ve hatta yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve katarakt gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu söylediler.