Kanserden korunmak için günde 5 porsiyon meyve ve sebze yiyin.Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Prevantif Onkoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çelik kanserden korunmak için günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze yenilmesi sigaradan uzak durulması gerektiğini bildirdi.

Antalya'da Hacettepe Üniversitesi öncülüğünde düzenlenen 3. Prevantif Onkoloji Semineri'nde "kanserden korunmayla" ilgili düzenlenen sempozyumda Prof. Dr. İsmail Çelik Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer ve Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Prevantif Onkoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mutlu Hayran kanserden korunmanın yollarını anlattılar.

Prof. Dr. Çelik kanserin çoğunlukla yaşam tarzı kökenli olduğunu belirterek ailevi kanserlerin tüm kanserlerin binde birinden daha az olduğunu söyledi.

Alkolün kanseri tetiklediğini "az miktarda olsa bile" alkolün kansorejen etkisi gösterdiğini ifade eden Çelik alkolün özellikle sigarayla kullanıldığında kanserojen etkisinin daha fazla olduğunu belirtti.

MAĞARA İNSANI FORMÜLÜ

Kanserden korunmak için "mağara insanı" yaşam biçimini öneren Prof. Dr. Çelik mağara insanında neden kanser görülmediğini şu şekilde açıkladı:

"Sigara içmezdi ve çevresinde de sigara içilmezdi. Ne bulursa onu yerdi. Vitamin hapı takviye gibi diyet kandırmacalarına maruz kalmazdı. Yiyeceğini bulmak için saatlerce koşturur egzersiz yapardı. Alkol kullanmazdı. Güneş ışığından korunmada modern insana göre daha dikkatliydi. Güvenli cinsel yaşam konusunda daha şanslıydı."

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

İsmail Çelik bilgi kirliliği nedeniyle kamuoyunda kanserle ilgili birçok "efsanenin" dolaştığını vurguladı.

Üç yıldır düzenledikleri sempozyumlarla doğru bilgiyi elde etmeye çalıştıklarını ve bunları toplumla paylaştıklarını belirten Çelik şunları söyledi:

"-Soyanın içindeki kadınlık hormonu olan östrojene benzer maddeler yüksek dozda alındığında meme ve rahim kanserlerine yol açabilir. Ceviz fındık fıstık gibi zararsız olduğu kolesterol içermediği söylenen yağlı gıdaların (zeytinyağı dahil) çok miktarda alınması şişmanlatır.

-Domates brokoli ve lahana gibi gıdaların yüksek miktarlarda tüketilmesinin kanserden koruduğuna dair veriler yeterli değildir.

-Aspartam ve sakarin gibi yapay tatlandırıcıların kansere neden olduğu bilgisi ispatlanmamıştır.

-Kahve tüketiminin kansere neden olduğu ve yeşil çayın kanserden koruduğuna dair bilimsel bulgu yoktur.

-Genetiği değiştirilmiş gıdaların kanser riskini artırdığına dair bilimsel bulgu yoktur.

-Hazır gıdalardaki katkı maddelerinin uygun oranlarda kaldığı takdirde kanser yapıcı etkisi mevcut değildir."