Saçınız ve cildiniz büyük oranda proteinden oluşur. Keza kaslarınız kanınızdaki oksijen taşıyıcı hemoglobin ve sizi hayatta ve hareketli tutan çok sayıda enzim de. Aslında bedeniniz en az on bin farklı proteine ev sahipliği yapmaktadır. Moleküler düzeyde proteinler amino asit adı verilen sadece yirmi kadar temel yapı taşından oluşan uzun girift zincirlerdir. Bedenimiz sürekli yeni protein yaptığından ve yağlar gibi proteinleri depolamadığımızdan neredeyse günlük olarak protein ihtiyacımız vardır.
Protein Optimizasyonu Beslenmeyle aldığımız bazı proteinler tamdır yani yeni protein yapmak için gerekli tüm amino asitleri içerir. Diğerleri ek****** bir ya da daha fazla sayıda bizim kendi kendimize yapamayacağımız ya da diğer amino asitlerden dönüştüremeyeceğimiz esansiyel amino asitten yoksundur. Et tavuk balık yumurta ve süt ürünleri daha çok tam protein kaynaklarıyken bitkisel proteinler genelde ek******. Bu nedenle vejetaryenlerin birbirini tamamlayacak besinleri birlikte yemesi gerekir pirinç ve fasulye fiştik ezmesi ve ekmek toflı ve kahverengi pirinç gibi. ABD Tıp Enstitüsünün son beslenme rehberi protein için günlük önerilen miktarı beden ağırlığının her kilosu için 08 gram olarak belirtiyor.
Gerçek beden ağırlıklarına oranlandıklarında bu 635 kiloda biri için 50 gram 815 kilo biri için 65 gram protein anlamına gelir. Protein içeren gıdaların bolluğu nedeniyle hiç üzerinde durmadan bile bu hedefi tutturabilirsiniz (bak. yan sayfadaki tablo). Örneğin öğlen yediğiniz bir kâse yoğurt ve bir porsiyon tavuk ile akşamki pilav ve kuru fasulye toplam olarak yaklaşık 60 gram protein verir. Protein almak bizim için bu kadar kolay olduğundan sağlıklı bir yetişkinde protein eksikliği olmasına nadir rastlanır. Bedenin çalışmaya devam etmesi için gerekli asgari protein miktarının dışında ideal günlük protein miktarı ya da proteinden alınan kaloriler nispetinde en sağlıklı oran konusunda çok az rehber bulunmakta. İşte bu yüzden otomatik bir protein tanımlayıcısı olarak da lanse edebileceğimiz Lida’ nın düzenli olarak tüketimi önem arzetmektedir.