Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kaan Seyrekbasan Sgk'nın Eczanelerle Sözleşmeyi Feshetmesinin Vatandaşın Ciddi Sağlık Sorunları Yaşamasına Neden Olacağını Belirtti.Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kaan Seyrekbasan SGK’nın eczanelerle sözleşmeyi feshetmesinin vatandaşın ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olacağını belirtti.
Kanserli Hastaya Bir Darbe de Sgk'dan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kaan Seyrekbasan “Örneğin kanserli bir hasta normalde hiç para vermeden aldığı Taxol isimli ilaca cebinden 520 lira ödeyecek. Devletten sadece 481 lira geri alabilecek. Oysa sözleşme varken vatandaş bu ilaca para ödemiyordu” dedi.

Seyrekbasan 16 Ocak’tan sonra eczaneye gelen hastanın reçete tutarının tümünü ödeyerek ilaçlarını almak zorunda kalacağını söyledi. Seyrekbasan Ankara Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı:
Vatandaşın parası çok geç ödenecek
“Kişi ödediği tutar karşılığında eczaneden aldığı faturayı kuruma verecek ve tutarı kurumdan talep edecek. Karışık üstelik uzun sürecek bir kontrol ve bir takım kesintilerden sonra kalan tutar hastaya ödenecek. Bu kesintiler ‘kamu kurum iskontosu ilaç katılım payı ilaç fiyat farkı muayene katılım payıdır. İş bununla da bitmeyecek. Geri ödemede doktorun yazmış olduğu reçetenin mevzuata uygunluğu raporlu reçete ise raporun süresi ve mevzuata uygunluğu kontrol edilecek hastanın bitmemiş ilaç sorgusu yapılacak eksikler varsa reçete hastaya iade edilecek gerekli düzeltmeler gerçekleştikten sonra geri ödeme yapılacak.
25 lira ödeyip 5 lira geri alacak Örneğin mide ilacı alacak olan vatandaş ‘Lansor’ isimli ilaca cebinden 25.50 TL ödeyecek. Kurumdan geri alacağı para ise sadece 6.41 TL olacak.