Elektromanyetiğe dikkat !

Yüksek düzeydeki elektromanyetik enerji insanlarda baş ağrısı göz yanması yorgunluk halsizliğe neden oluyor.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker elektromanyetik enerjinin insanlar ve cihazlar üzerindeki etkilerini anlattı.
Yüksek düzeydeki elektromanyetik sinyallerin hayvanları olumsuz etkilediğini ifade eden Şeker şöyle konuştu:
“Normal şartlar altında arılar ve kuşlar kendi aralarında haberleşiyor. Bu ortama siz o hayvanların yaydığından bin kat daha fazla sinyal verirseniz sinyal seviyesini yükseltirseniz hayvanlar haberleşemez. Arılar kovandan çıkar ve yoğun manyetik alanın bulunduğu bir bölgeden geçerse kovanla haberleşemez. Kuşlarla ilgili yapılan bir çalışma göstermiştir ki serçeler ve güvercinler baz istasyonlarından kaçıyor baz istasyonları kaldırıldığında geri geliyor. Dikkat edin baz istasyonlarının olduğu yerde kuşları fazla göremezsiniz.”
Yüksek düzeydeki elektromanyetik enerjinin kısa vadede hissedilen etkilerinin baş ağrısı göz yanması yorgunluk halsizlik baş dönmesi ve gece uykusuzlukları olduğuna işaret eden Şeker uzun vadede hissedilen etkilerinin ise moleküler ve kimyasal bağlar hücre yapısı ile bağışıklık sisteminin zarar görmesi olduğunu söyledi.
Şeker elektromanyetik enerjiye maruz kalan insanların vücut ısısında bazı parametrelere bağlı olarak hastalık olmadığı halde 05 ile 2 derece arasında artış meydana geldiğini bu durumun doğal dengeyi bozduğunu kaydetti.
Konferansı Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü de dinledi.