Sigaranın iştah bastıran özelliği kadınların sigarayı bırakamamalarına neden oluyor.
Kadınlar neden bırakamıyor ?


Birçok kadın kilo korkusu yüzünden sigara bağımlılığından vazgeçemiyor. Bunun üzeri iş stresi yüklenince kadınlar da erkekler kadar sigara tiryakisi oluyor. Son yıllarda hızla artan sigara alışkanlığına birçok kadın "Kilo alırım" endişesi yüzünden son veremiyor.
AYNI BÖLGE YAĞLANIYOR
Sigara içen erkeklerde ve kadınlarda yağlanma bölgesinin aynı olduğunu anlatan Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi'nden İç Hastalıkları ve Obezite Kliniği Sorumlusu Dr. Yavuz Furuncuoğlu "Genelde bu durum yağlanmaya neden oluyor" dedi. Sigaranın iştahı baskılayıcı özelliğinden dolayı bazı kişilerin iştahının kesildiği ve kilo alımının kendiliğinden durduğunu aktaran Dr. Furuncuoğlu "Bir de sigara içse bile çok yemek yiyenler vardır. Bu kişilerde sigarayı bıraksalar çok daha fazla yemek yemeye meyilli olan kişilerdir. Bu durumda vücutta yağlanma oluşuyor" şeklinde konuştu.
HASTALIKLARA DAVETiYE
Yağ dağılımı insan vücudunda farklılık göstediğini kaydeden Dr. Furuncuoğlu "Herkesin değişik bölgesinde yağ dağılımı olabilir. Kadınlarda kalça bölgelerinde (armut tipi şişmanlık) erkeklerde daha çok göbek hizasındadır (elma tipi). Ancak sigara içen hem kadın hem de erkeklerde elma tipi şişmanlığa neden oluyor" dedi. Sigara içenlerde yağ birikiminin karaciğer ve kalp bölgesinde olabileceğine dikkat çeken Dr. Yavuz Furuncuoğlu "Bu durumun da şeker yüksek tansiyon kalp hastalıklarına davetiye çıkardığı biliniyor" şeklinde konuştu.
Kadınlık hormonlarını da baskılar
Dr. Furuncuoğlu şunları kaydetti: "Sigara iştah baskılayıcı özelliğe sahiptir ama yağın dağılımını da etkileyerek zararlı bir tablo çiziyor. Kilo almak korkusu ile sigaraya devam etmek diğer ispat edilmiş zararlı nedenlerinin devam etmesine neden oluyor. Sigarayı bırakanların kilo alması da maalesef kaçınılmaz oluyor."
PEKİ NE YAPMALI?
Sigarayı bırakmak ile zayıflama programının aynı anda başlanmasını tavsiye eden Furuncuoğlu "Hatta zayıflama programına başladıktan sonra sigarayı bırakma programına başlanırsa başarı daha da artacaktır. Böylelikle kilo almadan bu evre atlatılabilecektir" ifadesini kullandı. Sigaranın bazı bilim adamları tarafından savunulduğu gibi kadınlık hormonlarını baskılayıcı olduğunu vurgulayan Furuncuoğlu tüp bebek tedavilerinde kadınların ve erkeklerin mutlaka sigarayı bırakmaları istendiğinin de altını çizdi.

Bugün / Münevver Çakırtaş