Şizofreni depresyon ve kişilik bozukluğu gibi rahatsızlıklar renklerden tespit edilebiliyor.Şizofreni depresyon ve kişilik bozukluğu gibi rahatsızlıkları olan hastaların resim yaparken kullandığı renkler hastalıklarının tanı ve tedavi sürecinin belirlenmesinde etkili olduğu bildirildi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Coşkun AA muhabirine yaptığı açıklamada ruh sağlığı sorunlu kişilerin tedavisinde hastalığın şiddetine göre sürenin değiştiğini kişilerin karakter ve ruhsal durumlarını aydınlatmak amacıyla tematik algı Rosarch gibi psikolojik testler yapıldığını söyledi.
"Ne olduğu yoruma açık çeşitli şekiller bu konuda eğitim almış psikologlar tarafından hastalara gösteriliyor ve hastalardan gördüklerini anlatmaları isteniyor" diyen Prof. Dr. Coşkun testlerden hastalığın tanısının konulmada önemli ölçüde yararlanıldığını ifade etti.
Bu tür hastaların resim yapmayı çok sevdiğini tedaviye gelen bazılarının da evde yaptıkları resimleri yanlarında getirdiğini dile getiren Coşkun "Hastalarımızla evde yaptıkları resimleri birlikte yorumluyoruz. Bu durum hastanın iyileşme sürecini kolaylaştıran faktörlerden biri. Tedavi gören kişilerin resimleriyle ne anlatmak istediklerini dinlemek kendilerini tanımamız ve tedavi sürecinde gösterdikleri değişiklikleri takip açısından önemli" diye konuştu. Coşkun psikiyatri servisinde tedavi gören hastaların yaptığı resimlerin Dekanlık binasında sergilendiğini de söyledi.
Her rengin ve şeklin anlamı farklı
Yapılan her resim çizilen her şeklin kişilerdeki rahatsızlıkların tanımlanması açısından önemli bir araç olduğunu hastanın çok karamsar olduğu dönemde yaptığı resimler ile iyileşme sürecinde yaptıkları arasında önemli farklar bulunduğuna vurgulayan Prof. Dr. Bülent Coşkun şunları söyledi:
"Hastalığın ve özellikle karamsarlığın yoğun olduğu dönemlerde mat ve koyu renkleri kullanan hastalar iyileşme döneminde daha canlı ve açık renkleri tercih ediyor. Huzur veren mavi yeşil pembe gibi cıvıl cıvıl renkler iyileşme sürecinde çok daha fazla kullanılıyor. İki uçlu duygu durum bozukluğu (bipolar bozukluk) hastalığında yani depresyon ve aşırı coşku halinin peş peşe görüldüğü hastaların her iki dönemde yaptığı resimlerdeki renkler birbirinden çok farklıdır. Örneğin kendine ya da çevreye zarar verme eğiliminde olan bir hastamızın bıçak resimleri yapması kanlı görüntüleri çizmesi duygu ve dürtülerini dışarıya vurması yararlı olabilir. Hastanın bu ruh halinden çıktığında çiçek böcek güneş ev ve mutluluğu anlatan resimler yaptığını görebilirsiniz. Bunların çoğu aynı hastanın değişik dönemlerde yaptığı resimler olabilir. Renklerin canlılık kazanması tedavinin olumlu gittiğinin habercisi