Bir kaç gündür etkisini gösteren sıcak hava sizi yanıltmasın.
Uzmanlar bahardan kalma havalarda hastalıklara karşı dikkatli olunmasını söylüyor..Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Dursun Bostancı birkaç gündür bazı bölgelerde etkisini gösteren baharı andıran havanın tam bir hastalık havası olduğunu söyledi.

Bostancı yaptığı açıklamada güneşin yüzünü gösterir göstermez insanların neredeyse yazlık giysilerle dolaşmaya başladıklarına dikkat çekti. Bostancı "Bu mevsimde bu havalara güvenmemek gerekiyor. Gün içinde birkaç saatte bile ani ısı değişimleri yaşanabilir. Ayrıca akşamüzeri daha soğuk bir hava oluşur. Bu da üşütmelere sebep olur. Üşütmede vücudun direncini düşürür gribal enfeksiyonlara sebep olur." dedi.

Hasta olunması istenmiyorsa bu havalarda çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Bostancı şu önerilerde bulundu: "Çok ince ve çok kalın giyinmek doğru değildir. Terlemeyecek ve üşümeyecek şekilde giysiler giyilmeli. Özellikle terliyken rüzgâra maruz kalınmamalı. Giysilerin yüzde yüz pamuk olmasına dikkat edilmeli. Çok iyi beslenilmeli. Mümkün olduğunca sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeye dikkat edilmeli.