Dr. Bülent Yardımcı: “Kış hastalıkları denilince, akla ilk olarak bu mevsimde iklimsel, sosyal ve fiziksel değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan veya sıklığı artan hastalıklar gelmektedir. Bunların çoğunluğu enfeksiyon hastalıkları, yani mikrobik hastalıklardır. Kış aylarında havanın soğuması, hava kirliliğinin artması, toplu ve sıkışık ortamlarda yaşam, okulların açılması ile özellikle çocukların rezervuar olduğu soğuk algınlığının sürekli bulaşması, bu hastalıkların oranını artırmaktadır.” diyor.
Soğuk algınlığı
Virüs denilen, çok küçük mikroplarla oluşan ve en sık görülen kış hastalığıdır. Yaklaşık 200 çeşit virüs bu grup hastalığa neden olur. Nezle diye adlandırılan hastalık da bu gruptadır. Mikrop, vücudunuza girdikten birkaç gün sonra hastalık belirtileri başlar. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, koku ve tat duyumunun azalması, hafif ateş en sık görülen belirtileridir.

Hastalık solunum yoluyla bulaşır, fakat gözden kaçan önemli bir bulaşma yolu da kirli ellerdir. Ağız ve burun salgılarının bulaştığı ellerle başka kişilere veya eşyalara temas sonucu mikrop kolayca bulaşır. Diğer insanlar kirlenmiş ellerini, ağız veya buruna götürerek hastalığı alırlar.

Hastalıktan korunmak için; el temizliğine dikkat etmeli, hastalıklı kişilerin olduğu kapalı ortamlardan ve yakın temastan kaçınmalı ve soğuğa karşı kişisel önlemler almalısınız. Tedavide antibiyotiğin yeri yoktur, çünkü antibiyotikler virüsleri öldürmez. Ağrı kesiciler, vitamin desteği, bazı soğuk algınlığı ilaçları ile ortalama bir hafta içerisinde iyileşebilirsiniz.

Grip (Ifluenza)
Influenza virüslerle oluşur. Soğuk algınlığı ile karıştırılır. Aslında çoğunlukla daha ağır ve ciddi bir tablodur. Ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, titreme, yaygın vücut ağrıları olur. Çocuklarda ve yaşlı kişilerde daha ağır seyreder. Genel korunma önlemleri dışında en iyi korunma yolu, her yıl grip aşısı olmaktır.

Hastalık tedavisinde özel virüs ilaçları ve belirtilere yönelik destekleyici tedaviler uygulanır. Tedavi daha ciddi ele alınmalı ve yakın doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Farenjit ve Tonsillit
Farenjit boğaz, tonsillit ise bademciklerin iltihabıdır. Birçok mikrop etken olabilir. En sık görülen etken; “A Grubu Beta Hemolitik Streptokok” türü bakterilerdir ve tedavi edilmeyen bazı hastalarda “Akut Romatizmal Ateş” denilen hastalığa yol açabilirler. Ateş, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğazda gıcıklanma hissi ve vücut ağrıları olabilir. Tedavide çoğunlukla antibiyotik, ağrı kesici ve diğer destekleyici tedaviler uygulanır.

Diğer solunum yolu hastalıkları
Akut Sinüzit, kafatasında bulunan sinüs adı verilen kemik boşluklarının iltihabıdır. Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, geniz akıntısı gibi belirtiler verir. Süregelen hale gelme (kronikleşme) olasılığı vardır.

Otitis Media, orta kulak iltihabıdır. Çoğunlukla şiddetli boğaz iltihaplarından sonra gelişir. Kulak ağrısı, ateş ve genel durum bozukluğu ile seyredebilir.

Akut Larenjit, ses tellerinin olduğu gırtlak kısmının iltihaplanmasıdır. Boğaz ağrısı, ateş gibi belirtilerinin yanında ses kısıklığı ile seyreder.

Akut Bronşit ise, akciğerlerdeki bronşların iltihabıdır. Öksürük, balgam, ateş, nefes darlığı gibi belirtilerle seyreder. Bu grup hastalıklar biraz daha ciddi enfeksiyonlardır. Tedavileri dikkatle ve uzun yapılmalıdır. Ciddi doktor takibine ihtiyaç duyulur.

Zatürree (Pnomoni), kış aylarında sık görülen akciğer iltihabı türüdür. Solunum yolu ile bulaşan ve kış aylarında artan pnomonilere, toplumdan edinilmiş pnomoni denir. Yüksek ateş, nefes darlığı, şiddetli öksürük, göğüs ağrısı ve genel durum bozukluğu yapar. Çocuk ve yaşlılarda ağır seyreder. Kuvvetli antibiyotik ve hastanede yatarak tedavi gerekebilir.

Kış aylarında sıklığı artan diğer hastalıklar
Astım, Kronik Bronşit gibi süregelen akciğer hastalıkları basit solunum yolu iltihapları ile de artabilir. Hipertansiyon, kalp hastalıkları, diabetes mellitus (Şeker hastalığı) gibi diğer kronik hastalıklar da kış aylarında kontrolden çıkmaya eğilimlidirler. Tüm hastaları enfeksiyonlardan, kötü hava koşullarından ve soğuktan iyi korumanız gerekiyor.

Soğuğa maruz kalma ve donma
İnsan vücudu, ısısını 37 derece civarında tutmaya çalışır. Vücut ısısının 35 derecenin altına düşmesine hipotermi denir. Başlangıçta titreme olur. Sonra giderek kas hareketleri yavaşlar. Ardından uyku hali, solunum ve nabız yavaşlaması olur. Isı 27 derece ve altına düştüğünde ise kişi komaya girer.

El, ayak, burun gibi bölgesel ısı düşüklüğüne ise, frostbite denir. Dokular donup sertleşerek beyaz, sarı-beyaz veya mavi-beyaz renge döner.

Donma, sanılanın aksine yalnızca dağlık veya kırsal bölgelerde olmaz. Ortam ısısının donma noktası altında olması da gerekmez. Kışın evsiz kişilerde veya evlerinde yeterince ısınamayanlarda da olur. Yaşlı ve hastalarda daha sık görülür. Islanmak hipotermiyi hızlandırır. Soğuktan korunmak için arasında hava sıkışmış giysiler, yün, sentetik köpük ve hava boşlukları içeren kıyafetler iyi koruyuculardır. Başı örtmek, ısı kaybını önemli ölçüde azaltır.

Hipotermikde, kişiye ilkyardım olay yerinde başlar, ıslak giysilerini değiştirip kuru olanları giydirmelisiniz. 20 derece civarındaki oda veya ortam ısısı ilk müdahale için idealdir. Ani ısıtmadan kaçınmalısınız. Solunum ve dolaşımı durmuş olanlara mutlaka ilkyardım yapmalısınız. Bazı hastalar geç de olsa yaşama döndürülebilirler. Hastayı battaniyelerle ısıtabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir kural da, hastayı bir an önce hastaneye götürme gerekliliğidir. Dış ortamda ısıtmak için fazla zaman kaybetmemelisiniz.

Frostbitede ise, donan bölgeyi kesinlikle ısıtma amacıyla ovmamalı, genel ısıtma prensipleri uygulamalısınız. Ayakları donan hastaları yürütmemelisiniz.

Nasıl Korunuruz
Eğer, kronik bir hastalığınız varsa veya soğuk kış günlerinde hasta yatmak istemiyorsanız, bazı önlemler almalısınız. Örneğin:

• Kış aylarına girerken mutlaka genel kontrollerinizi yaptırmalısınız.
• Doktor kontrollerinizi sıklaştırılabilir, öneriler doğrultusunda grip veya pnomokok aşıları yaptırabilirsiniz.
• Yaşanan ortam ısısı iyi ayarlanmalı ve havanın aşırı kuru olması engellenmelidir.
• Egzersiz programlarınızı kış aylarında, uygun saatlere çekmeli ve hava kirliliğinin en az olduğu dönemde yapmalısınız.
• Beslenme programınızı gözden geçirmeli, doğal yoldan veya ilaç şeklinde vitamin takviyeleri yapmalısınız.
• Kirli, kapalı ve soğuk ortamlarda uzun süre kalmamalı, enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalısınız.
• Hava sıcaklığına uygun kıyafetler giymelisiniz.