Birçok anne - babanın kabusu özellikle kış aylarında çocuğunun öksürmesidir. Çocuk öksürmeye başladığında hemen kesmek için çareler düşünür. Öksürüğü kesmek için nedenini ortadan kaldırmak gerektiğine işaret eden Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalık Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu bu konudaki soruları yanıtladı.

Çocuklarda görülen öksürüğün nedenleri nelerdir?
Çocuklarda öksürük en sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak görülür. Özellikle de bebeklerde görülen öksürüğün nedeni alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bunun yanında, astım, alerji, alerjik bronşitler, reaktif havayolu dediğimiz çocukların bronş reaksiyonun fazla olduğu durumlar, yabancı cisim yutmaları, reflü ve alerji gibi daha uzun vadeli hastalıklar da çocuklardaki öksürük nedenleri arasında sayılabilir.

Ne zaman önemsenmeli?
Öksürük çocuğun hayat kalitesini bozduğu zaman önemsenmelidir. Özellikle uykuyu bozan, gece onu uykusundan uyandıran öksürük önemlidir.
Gündüz beslenmesini bozan, gece uykudan uyandıran ve özellikle de ateşle birlikte seyreden öksürüklerde hızlı davranmak lazım.

Ateşle seyretmeyen sadece kuru öksürüklerde nasıl davranmalı?
Sadece gece öksürükleri geniz akıntısını düşündürür. Çocuk yattığı zaman öksürük başlıyorsa, ya burnundan genzine akan salgı boğazda birikiyor olabilir. Alerjik astımı olan çocuklarda, özellikle sabaha karşı ortamın neminden dolayı öksürük görülür.

Hekime ne zaman başvurulmalı?
Basit üst solunum yolu enfeksiyonu dediğimiz durumlarda, yani basit bir halsizlikle başlayıp, kuru bir öksürükle giden durumlarda basit burun açıcılarla, buhar önlemleri gibi evde alınan tedbirlerle çocuk rahatlatılabilir. Öksürüğe ateş eşlik ediyorsa ilk birkaç günden sonra doktora gidilmeli.
Süt çocuklarında öksürüğü dikkate almak lazım. Küçük bir bebek boşuna öksürmez. O nedenle bebek ne kadar küçükse hekime o kadar hızlı başvurmakta fayda var.
Burun akıntısıyla birlikte başlayan ve öksürüğün giderek arttığı durumlarda, altı ayın üzerinde ve daha önce de enfeksiyonları olmuş bir çocuk için birkaç gün içinde hekime başvurmak gerekli. Altı aylığa kadar olan bebeklerin daha erken hekime gitmelerinde fayda var.

HER ŞURUP AYNI DEĞİLDİR
Öksürük şurubu kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Maalesef öksürük şurupları konusunda anne babalar yeteri kadar bilinçli değil. Tüm öksürük şuruplarının aynı olduğu düşünülüyor. Halbuki bunları, öksürük kesiciler, kolaylaştırıcılar ve nefes açıcılar gibi ayırmak mümkün. Genellikle küçük çocuklarda vücuttan atması gereken bir şey olduğu için öksürdüğünü düşünür ve öksürük şurubu vermeyiz. Muayene bulgusuna göre ya nefes açıcılar, ya da balgam söktürücüler veririz. Çok küçük bir gruba öksürük kesici veriyoruz. Ve bu gruptakilerin mutlaka hekim kontrolünde alınması gerekiyor.