Türkiye’nin tek stent ve kateter üreten merkezi Alvimedica, önümüzdeki aylarda ilk ilaç kaplı stentini piyasaya çıkarıyor. Coracto adlı yeni stent, “En iyi tedavi sonuçlarını alan stent” olarak tescillendi.
Boğaziçi Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde düzenlenen, “Yaşam Bilim ve Sağlık Teknolojilerinde Yenileşim ve Çözüm Ortakları Kurultayı”nda işadamı İshak Alaton, “Türkiye’de dünyanın en ilaç kaplı stenti yapılıyor” demişti.
Alvimedica’da geliştirilip üretilen ve uluslararası yetkili bir kuruluş tarafından yapılan testlerde, “Dünyada en iyi tedavi sonuçları olan stent” olarak en yüksek puanı alan “Coracto”, önümüzdeki mart ayında piyasada olacak.

‘Biyoteknolojide lider ülke olacak’
Yurtdışından ithal edilen stentlere göre çok daha ucuz olacak “Coracto”, Türk pazarına girmeden önce Rusya’da bu ay kullanılmaya başlandı. Avrupa’dan alınacak CE ruhsatlandırma çalışması süren Coracto, bu yıl 10 bin adet üretilecek.
Şirketin ortaklarından İshak Alaton, Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıl içinde biyoteknoloji alanında dünyanın önünde koşacak bir ülke olacağına inandığını söyledi. Alaton, “Çatalca’da oluşturmak istediğimiz biyoteknoloji vadisinde Amerika’dan dönen Türklere öncelik vereceğiz. Hatta bunlardan biri en geç 5 yıl içinde Nobel Tıp Ödülü’nü alacak” diyerek konuya dikkat çekmişti.

43 ülkeye satılacak
Alvimedica CEO’su Dr. Cem Bozkurt, ürettikleri ilaç kaplı stentle Türkiye’ye 200 - 250 milyon dolarlık bir katkıları olacağını söyledi. Bozkurt, stenti 43 ülkeye satmayı planladıklarını belirtti. 25 milyon dolara kurulan Alvimedica’nın yurtdışında çalışan Türk bilimadamları için cazibe merkezi haline gelmesini hedeflediklerini belirten Bozkurt, şunları söyledi: “Yurtdışında çalışan çok sayıdaki bilim adamımıza ait buluşları ve ürünleri bir araya toplamaya çalışıyoruz. Bu arkadaşlarımızın katkılarıyla Türkiye’de bir bilim ve teknoloji vadisi oluşturmak ana amacımız.”

Ameliyatsız kalp kapağı
CEO Dr. Cem Bozkurt, merkezlerinde geliştirilen bazı yeni ürünlerle ilgili, şu bilgileri verdi:
Kalbi delik çocuklara “şemsiyeli” sistem: Kalbi delik dünyaya gelen çocuklarda göğüs açılarak yapılan klasik ameliyatın yerine kendi geliştirdiğimiz şemsiye benzeri bir sistemle bu deliği kapatmayı planlıyoruz. İkinci bir projeyle de bu şemsiyenin üzerini kök hücrelerle kaplayarak oradaki dokunun kök hücre tarafından birkaç gün içinde oluşturularak kapatılmasını sağlamak hedefleniyor.
* “Süpürge kateter”: Enfarktüs (kalp krizi) olduğunda pıhtı gidip damarı tıkar. Bu pıhtıyı elektrik süpürgesi gibi geriye emecek bir kateter geliştirdik. Bir, iki ay içinde kullanılabilecek.
* Ameliyatsız kapak değişimi: Kalp kapakları yine kateterin içinden geçirilerek açık kalp ameliyatı yapmadan kişilerin hasarlı kalp kapakları değiştirilecek ürünler geliştirdik.